Zdecydowanie nie jest to wymarzony początek sezonu dla FC Barcelony. Najpierw bezbramkowe starcie z Getafe, w którym podczas meczu czerwone kartki zobaczyli zarówno Raphinha, jak i Xavi, a w niedzielę wyszarpane zwycięstwo z Cadiz 2:0. Zespół objął prowadzenie dopiero w 83. minucie po golu Pedriego, natomiast w doliczonym czasie gry wynik podwyższył Ferran Torres. Po raz kolejny nie był to występ marzeń kapitana naszej kadry Roberta Lewandowskiego, ale i tak oczy kibiców były skierowane na innego piłkarza.

Ogromna metamorfoza w świecie freaków. “Wierzę w drugą szansę dla człowieka”

Lamine Yamal został nowym rekordzistą FC Barcelony. 16-latek przebił Leo Messiego

Od dłuższego czasu spekulowało się o tym, że Lamine Yamal może wybiec w podstawowej jedenastce na niedzielne spotkanie. Regularnie pojawiał się przecież na murawie podczas przedsezonowych meczów kontrolnych, a ponadto rozegrał również 15 minut w konfrontacji z Getafe. I tak też się stało.

Szkoleniowiec FC Barcelony dokonał dwóch zmian w podstawowym składzie w porównaniu do pierwszego starcia, stawiając zarówno na Gaviego, jak i właśnie na Yamala. Tym samym wychowanek klubu ustanowił nowy rekord LaLiga, będąc od teraz najmłodszym zawodnikiem w historii ligi, który rozpoczął starcie od pierwszej minuty. Miał dokładnie 16 lat i 38 dni, czyli nieco mniej niż m.in. Leo Messi, mający w momencie debiutu 16 lat i 145 dni.

Portsmouth - Cheltenham

Jednocześnie został też najmłodszym piłkarzem z wyjściowego składu w XXI wieku. Wyprzedził obecnego zawodnika rumuńskiego Botosani Fabrice’a Olingę, który we wrześniu 2012 roku miał zaledwie 16 lat i 112 dni. Yamal ma jeszcze trochę czasu, aby ustanowić kolejny rekord, tym razem najmłodszego strzelca LaLiga. Do tej pory dzierży go Ansu Fati, który w 2019 roku zdobył bramkę w meczu z Osasuną w wieku 16 lat i 304 dni.

Więcej podobnych treści przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Dariusz Mioduski cieszy się z gola Makany Baku

Dla Yamala było to trzecie oficjalnie spotkanie w pierwszym zespole. Zadebiutował w nim, kiedy w kwietniu ubiegłego roku rozegrał siedem minut w wygranym 4:0 starciu z Betisem. Piłkarze Xaviego rozegrają kolejne spotkanie już w niedzielę 27 sierpnia, kiedy w 3. kolejce LaLiga zmierzą się na wyjeździe z Villarrealem.