A A+ A++

Przemyscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustwami metodą na tak zwany “kod BLIK”. W piątek przemyscy funkcjonariusze przyjęli zgłoszenie o oszustwie tą metodą. Aby ustrzec się przed oszustem zweryfikujmy tożsamość osoby, która wysyła do nas wiadomość z prośbą o pożyczkę oraz dbajmy o bezpieczeństwo naszych danych i hasłem dostępowych do portali społecznościowych i bankowości elektronicznej.

Nowa metoda oszustwa polega na przejęciu przez przestępcę konta w serwisie społecznościowym za pośrednictwem stron z fake news lub logowanie się na strony www za pośrednictwem Facebooka. Po włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościom oszust prosi za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Zazwyczaj chodzi o kwoty rzędu kilkuset złotych, a przestępcy podszywający się pod właściciela konta tłumaczą się np. tym, że właśnie robią zakupy i zapomnieli portfela i próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Ofiara podaje specjalny kod, a następnie potwierdza transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze.

Pamiętajmy, że oszuści, dysponując naszym kodem BLIK, mogą bez problemu wypłacić gotówkę z bankomatu albo zapłacić za zakupy przez internet. Co prawda właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to, wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie. Przed oszustwem możemy się bronić! Wystarczy każdą nietypową prośbę przesłaną za pośrednictwem komunikatora potwierdzić bezpośrednio wykonując telefon do znajomego. Natomiast w przypadku zakupów w internecie unikać handlarzy „z drugiej ręki”, którzy wystawiają się na Facebooku lub innych portalach niegwarantujących bezpieczeństwa transakcji.

Aby uchronić się przed oszustami policjanci radzą weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomość, zanim zdecydujemy się na pożyczkę, stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania do serwisów społecznościowych oraz dbać o bezpieczeństwo swoich danych i haseł dostępowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie tylko małpki szkodzą Polakom
Następny artykułNabór na stanowisko” Lokalny Animator Sportu” w 2020