Na Sądecczyźnie ponownie doszło do oszustwa metodą „na BLIKa”. Mimo licznych apeli i ostrzeżeń ze strony policji, mieszkańcy powiatu nowosądeckiego wciąż padają ofiarą sprytnych cyberprzestępców. Tym razem oszuści wyłudzili 1800 złotych od mieszkanki powiatu, która była przekonana, że pomaga swojej znajomej opłacić pilne zamówienie.
Kobieta zgłosiła sprawę na Komisariacie Policji w Piwnicznej-Zdroju. Jak wynika z jej relacji, otrzymała wiadomość na popularnym komunikatorze, rzekomo od swojej znajomej, z prośbą o udostępnienie dwóch kodów BLIK. Znajoma miała potrzebować ich do natychmiastowego opłacenia zamówienia. Bez chwili wahania, kobieta wygenerowała kody i przekazała je, zatwierdzając jednocześnie obie transakcje. Niestety, dopiero po rozmowie telefonicznej ze swoją znajomą zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Jej znajoma, której konto na portalu społecznościowym zostało przejęte przez przestępców, była kompletnie zaskoczona całą sytuacją i nigdy nie prosiła o przekazanie żadnych kodów.
Okazało się, że oszuści najpierw przejęli konto znajomej pokrzywdzonej na portalu społecznościowym, a następnie, podszywając się pod nią, poprosili o wygenerowanie kodów BLIK. Po otrzymaniu kodów i zatwierdzeniu transakcji przez nieświadomą zagrożenia kobietę, przestępcy natychmiast wypłacili pieniądze w bankomatach na terenie dwóch miejscowości województwa mazowieckiego.
Obecnie policja intensywnie pracuje nad tą sprawą, próbując namierzyć sprawców. Jednocześnie funkcjonariusze ponownie apelują do mieszkańców Sądecczyzny o zachowanie szczególnej ostrożności. Transakcje dokonane za pomocą kodu BLIK nie mogą być cofnięte, dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, komu przekazujemy kody oraz czy prośba o ich udostępnienie jest rzeczywiście prawdziwa.
Policjanci przypominają również, że w sytuacji, gdy otrzymujemy wiadomość z prośbą o kod BLIK, zawsze należy zweryfikować tożsamość nadawcy, najlepiej kontaktując się z tą osobą telefonicznie. Niezwykle ważne jest także, aby chronić swój PIN do aplikacji bankowej oraz stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania do portali społecznościowych.
/źródło: KMP Nowy Sącz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS