A A+ A++

Niedawny incydent w powiecie puckim po raz kolejny podkreśla wagę ostrożności przy internetowych transakcjach. W środę, 5 czerwca 2024 roku, 50-letnia mieszkanka powiatu puckiego wystawiła na sprzedaż wózek dziecięcy na popularnym portalu ogłoszeniowym. Na ofertę odpowiedziała osoba, która skontaktowała się ze sprzedającą przez komunikator społecznościowy, wykazując zainteresowanie zakupem.

Sprzedająca, spełniając prośbę rzekomego kupca, podała swoje dane osobowe, w tym imię, nazwisko oraz adres. Następnie otrzymała link do strony, gdzie miała zalogować się przez bank, by sfinalizować transakcję. Niewątpliwie wszystko wyglądało autentycznie, więc 50-latka bez wahania wpisała swój numer klienta, hasło oraz inne wymagane dane do autoryzacji.

Kilka minut później, kobieta otrzymała telefon od mężczyzny podającego się za pracownika banku, który poinformował ją, że ktoś próbuje zaciągnąć kredyt z jej konta. Wzbudzając niepokój, mężczyzna instruował ją, jak zabezpieczyć swoje konto przed potencjalnym oszustwem. W miarę jak rozmowa postępowała, 50-latka zaczęła wyrażać swoje wątpliwości, jednak rozmówca uspokoił ją, zapewniając o bezpieczeństwie działań.

Po zakończeniu wszystkich procedur na stronie banku, kontakt z rzekomym pracownikiem został przerwany. Kobieta, zaniepokojona przebiegiem zdarzeń, skontaktowała się z przyjaciółką, która uświadomiła jej, że najprawdopodobniej padła ofiarą oszustwa. Sprawdzając swoje konto bankowe, 50-latka zauważyła, że jej saldo zostało zwiększone o 4800 zł, a z konta zniknęło 4700 zł w dwóch wypłatach.

Śledczy z puckiej komendy zostali natychmiast powiadomieni o przestępczym działaniu. Obecnie analizują zgromadzony materiał dowodowy oraz przesłuchują świadków, by zidentyfikować sprawcę. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Policja apeluje o zwiększoną ostrożność podczas wszelkich transakcji internetowych, szczególnie gdy są one związane z udostępnianiem danych osobowych i bankowych.

Pomorscy policjanci codziennie przyjmują zgłoszenia od osób pokrzywdzonych w wyniku cyberoszustw. Jest to przerażający trend, który zbiega się z rosnącą liczbą codziennych aktywności przenoszonych do internetu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRobisz tak z bagażem? Ekspert ostrzega, że to błąd
Następny artykułStolem Gniewino na zakończenie sezonu zagra w wiceliderem III ligi. Wikęd z ligą pożegna się przed własną publicznością