Policjanci apelują o ostrożność zwłaszcza do osób, starszych, które najczęściej padają ofiarami telefonicznych oszustów. Opowiadając zmyślone historie starają się wystraszyć ofiarę i przymusić ją do działań takich jakich oczekują – czyli wydania im pieniędzy, często wszystkich oszczędności życia. W połowie lutego 85-letnia mieszkanka Łomży przekazała im 100 tysięcy złotych. Kobieta uwierzyła w opowiadane przez telefon historie, że jej syn spowodował wypadek drogowy, a pieniądze na kaucję mają wybawić go z kłopotów. Oszuści po kolejne pieniądze dzwonili do niej trzy razy w przeciągu dwóch dni, za każdym razem wyłudzając po kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Policjanci ostrzegają przed oszustami i apelują do nich rozwagę i ostrożność.
- Jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń, nie podawaj numeru komórkowego – nie daj się zmanipulować!
- Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz. Rozłącz starannie rozmowę telefoniczną, zadzwoń do kogoś z rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, które pukają do drzwi i podają się za policjantów, adwokatów oraz inne osoby, które chcą pobrać pieniądze dla kogoś innego! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta. Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów!
- W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszustwa, należy natychmiast poinformować policję, dzwoniąc pod numer 112.
Policjanci proszą także osoby młode, aby przekazały wiedzę o metodach i działaniach oszustów swoim bliskim seniorom.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS