A A+ A++

Kody QR na parkometrach to kolejny sposób na okradzenie nieostrożnej ofiary. Oszuści szukają nowych sposobów łatwego zarobku…

Oszuści i złodzieje wymyślają coraz to nowsze sposoby łatwego i nieuczciwego zarobku. W czasach, gdy wszystko załatwiamy za pomocą smartfona, najłatwiejszym celem są albo osoby łatwowierne, albo niezaznajomione z technologią i zasadami bezpieczeństwa. Nowy schemat działania oszustów polega na umieszczaniu na parkometrach naklejek QR, które przenoszą osoby chcące zapłacić za parking, do podstawionych witryn, które następnie zbierają dane dotyczące kart płatniczych ofiar.

Jeśli płacicie za parkowanie, najbezpieczniej korzystać z parkometru, bądź oficjalnej aplikacji. Jeśli nie jest to możliwe, zalecamy wzmożoną ostrożność i sprawdzenie choćby adresu witryny.

Działania takie zostały niedawno wychwycone w USA, ale równie dobrze mogą zostać przeniesione do dowolnego kraju i zapewne wkrótce się tak stanie, o ile już się nie stało. Nawet na polskich parkometrach umieszczane są naklejki z kodem, które wskazują aplikacje, lub strony do dokonania płatności, jeśli ktoś nie chce, lub nie może skorzystać z parkometru. Złodzieje mogą zakleić te naklejki i udostępnić własny kod QR, który przekieruje ofiarę na stronę stworzoną przez złodziei. Nieostrożna osoba poda tam dane swojej karty, bądź zaloguje się do konta, przekazując informacje oszustom.

Najlepszym sposobem, żeby ustrzec się problemu, jest korzystanie z parkometru, bądź oficjalnej aplikacji pobranej z Google Play lub Apple App Store. Jeśli jednak decydujecie się na płatności poprzez stronę, często wystarczy sprawdzić jej adres, by wykryć, że coś tu się nie zgadza. Często poza granicami naszego kraju można natknąć się na parkingi publiczne, przy których nie ma parkometrów, a jedynie znaki z adresem strony do płatności i kodem QR. Adres taki można łatwo zweryfikować, wpisując go w wyszukiwarkę. Jeśli pojawi się na stronie związanej z lokalnym urzędem, to jest to dobry znak. Wykorzystywanie kodów QR do oszustw nie jest nowym zjawiskiem; od dawna są popularne choćby jako sposób rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania.





Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNATO stawia zaporę warunkom Putina
Następny artykuł[Akt Prawny] Zarządzenie Nr 4/2022 Burmistrza Miasta Mrągowa z dnia 11 stycznia 2022 r. w sprawie: upoważnienia do zawarcia umowy i realizacji programu „Opieka Wyt