A A+ A++

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza 22 listopada o godz. 11.00 na wydarzenie w ramach cyklu „Spotkanie z historią”. Będzie poświęcone mieszkańcom ziemi oświęcimskiej, którzy za udokumentowaną pomoc Żydom otrzymali medale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Spotkanie rozpocznie się od wystąpienia dr. Marcina Chorązkiego, głównego historyka Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Wygłosi on wykład o sytuacji polskiego społeczeństwa pod okupacją niemiecką ze szczególnym uwzględnieniem położenia ludności żydowskiej.

Temat pomocy Żydom w trakcie niemieckiej okupacji na przykładzie rodziny Matlaków z Przeciszowa i Katarzyny Bydoń z Chełmka przedstawi Zbigniew Mazur – kustosz Działu Historycznego MPMZO.

W programie listopadowego wydarzenia znalazły się również wspomnienia krewnych Sprawiedliwych. Historię z Zatora o ocaleniu Noemi Berter przybliży Tomasz Wieliczko. Z kolei o uratowaniu dwóch niemieckich Żydów przez rodzinę Wronów z Nowej Wsi opowie Antoni Wrona. Później przekaże on   na wystawę stałą Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej  dyplom i medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Zaangażowanie ludności z terenu ziemi oświęcimskiej w pomoc więźniom  KL Auschwitz- Birkenau było ogromne. Dzięki publikacji pt. „Ludzie dobrej woli” pod redakcją Henryka Świebockiego powstał wykaz 1200 osób z tego obszaru, które pomagały więźniom w trakcie istnienia obozu jak i po jego likwidacji. Lista nazwisk nie została zamknięta. W relacjach mieszkańców ziemi oświęcimskiej można usłyszeć, że pomagali wszystkim potrzebującym więźniom bez względu na narodowość – ważny był człowiek.

***

Spotkanie poświęcone Sprawiedliwym z ziemi oświęcimskiej rozpocznie się 22 listopada (środa) 2023 r. o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2 A w Oświęcimiu. Jego przebieg będzie transmitowany na  żywo w internecie.

Osoby chcące osobiście uczestniczyć w spotkaniu proszone są o potwierdzenie udziału do 20 listopada pod nr tel. 33 447 40 84, lub e-mailem: [email protected]

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej jest współorganizatorem wydarzenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWigilia bez sklepów? Rząd podjął decyzję o niedzielach w grudniu
Następny artykułKakao najdroższe od 45 lat, PLN najmocniejszy względem JPY od 15 lat