A A+ A++

Św. Maksymilian Kolbe jest na tyle rozpoznawalną postacią, że… niejednokrotnie słyszał o nim Dagmar Kopijasz, który opiekuje się miejscami pamięci związanymi z KL Auschwitz. I choć sam dystansuje się od wiary, wyrusza w podróż ze starą fotografią o. Kolbe, by odkryć, dlaczego ten święty pojawił się w jego życiu. Ale czy to odkryje?

Wielki święty kościoła katolickiego o. Maksymilian Kolbe jest na tyle rozpoznawalną postacią, że… niejednokrotnie słyszał o nim Dagmar Kopijasz, mieszkaniec miejscowości nieopodal Oświęcimia. Bardzo przejął się tym, kiedy do jego rąk trafiła przedwojenna fotografia świętego.

I choć sam z dystansem podchodzi do wiary,  postanowił na swój sposób „pozbierać” wydarzenia, które w jego życiu się dzieją, a gdzie w tle pojawia się jakby mimochodem o. Kolbe. Reżyserem filmu dokumentalnego jest Gabriela Mruszczak.

 Ten film jest jednocześnie eksperymentem reżyserskim, ponieważ nie tylko staję w roli operatora kamery i reżysera, ale również jestem po drugiej stronie obiektywu i towarzyszę bohaterowi w jego poszukiwaniach – mówi twórca filmu.

Dagmar Kopijasz na co dzień opiekuje się miejscami pamięci związanymi z historią KL Auschwitz-Birkenau i ocala od zapomnienia i zniszczenia artefakty związane z funkcjonowaniem niemieckiego obozu koncentracyjnego. Czasem w jego ręce trafiają przedmioty, które nie są dla niego oczywiste – obozowe różańce, szkaplerze, okulary….  Staje on przed pytaniami, na które trudno mu odpowiedzieć. – Brat mojego pradziadka był księdzem. Dostał się do obozu za to, że odprawiał procesje o polsku. Zginął w Auschwitz zabity zastrzykiem fenolu – mówi Kopijasz.

W końcu Dagmar wyrusza w drogę z fotografią świętego Maksymiliana. Rozmawia z osobami, które w swoim życiu, w biznesie, w działalności zawodowej czerpią inspirację z życia św. Maksymiliana. Odwiedza m.in. Niepokalanów, Zduńską Wolę, Stare Bystre, Kalwarię Pacławską, Kraków, Babice, Oświęcim i Harmęże.

Twórcom filmu przyświecają słowa św. Maksymiliana wypowiedziane w KL Auschwitz do więźnia z pierwszego transportu, Eugeniusza Niedojadło (nr 213): „Właśnie tutaj w Auschwitz nie wolno na m nienawidzić. Należy kochać. Należy kochać nawet swoich wrogów, nawet tych, którzy nas prześladują”. Te zdania stają się również mottem ich dyskusji, a także próbą zmierzenia się ze swoim podejściem do tematu „Auschwitz po… Auschwitz”.

– Wokół filmu rozgrywają się wydarzenia, których niestety, nie rejestruje kamera, ale wskazują, że św. Maksymilian, wciąż  – choć nie bezpośrednio – jest obok nas. To są historie bardzo osobiste, z którymi spotyka się ekipa filmowa. Ten film jest jakby pretekstem do tego, by mogły się dziać rzeczy ważne – mówi Mruszczak.

W produkcji zostały wykorzystane archiwalne nagrania byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau, Władysława Lewkowicza, który przebywał w obozie z o.  Maksymilianem oraz Stanisława Szpunara, świadka pamiętnego apelu, na którym o. Kolbe zdecydował się pójść na śmierć za innego współwięźnia.

Film otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów  „Niepokalana” 2022, gdzie miał swój premierowy pokaz.

Dokument będzie można od stycznia 2023 r. zobaczyć na platformie YouTube, w wersji krótkometrażowej na antenie TVP Kraków oraz podczas pokazów w Harmężach, Krakowie, Kalwarii Pacławskiej i Gdańsku.

Wersja pełnometrażowa filmu została zrealizowana przez Fundację Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych dzięki wsparciu darczyńców. Natomiast krótki metraż powstał w ramach programu  „Filmoteka Małopolska” realizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu i finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego.

Miejsce projekcji: Aula Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, ul. Franciszkańska 12

Data: Niedziela 4 grudnia 2022 r. o godz. 18:00

O filmie:

  • Tytuł: To on cię znalazł
  • Czas trwania: 50 min.
  • Strona internetowa filmu: https://maksymiliankolbefilm.blogspot.com
  • Trailer: https://youtu.be/J3xGhcfg92I
  • Scenariusz i reżyseria: Gabriela Mruszczak
  • Zdjęcia: Maciej Mroziewski, Sara Mroziewska, Gabriela Mruszczak, Grzegorz Samborski, Piotr Struczyk
  • Montaż: Gabriela Mruszczak
  • Asystent produkcji: Małgorzata Maszczyk
  • Opieka reżyserska: Cezary Nowicki
  • Konsultacje merytoryczne: o. Piotr Cuber OFMConv
  • Producent: Bogusław Sobczak
  • Produkcja: Fundacja Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych
  • W filmie występują m.in.: Dagmar Kopijasz, o. Piotr Cuber, o. Zbigniew Deryło, o. Cordian Szwarc, śp. o. Ignacy Rejch, o. Edward Staniukiewicz, Marcin Kwaśny, Piotr Gacek, Maciej Gnyszka, Jan Walaszek, Eleonora Szafran, Joanna Woźniak, Anna Zimnal i in.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTwitter odblokował konto Donalda Trumpa. Nim to zrobiono Elon Musk przeprowadził głosowanie
Następny artykułBig Bit przebojów i młodych wokalistów