A A+ A++

Dziś, 2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Karola Wojtyły. Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w Oświęcimiu złożyła kwiaty pod pamiątkową tablicą upamiętniającą pielgrzymkę Ojca Świętego do Oświęcimia i Brzezinki z 7 czerwca 1979 roku. Tablica upamiętniająca to wydarzenie znajduje się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Przypomnijmy, Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r., w przeddzień święta Bożego Miłosierdzia. Został pochowany w Grotach Watykańskich. Miesiąc po śmierci rozpoczął się proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 r. Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika błogosławionym, a trumna z ciałem Papieża Polaka została przeniesiona do kaplicy w Bazylice św. Piotra. Na datę liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II wybrano dzień 22 października, czyli rocznicę inauguracji pontyfikatu. 27 kwietnia 2014 r. papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym Kościoła katolickiego.

Jan Paweł II to wyjątkowa postać, która miała ogromny wpływ na wydarzenia polityczno-społeczne w latach 80. i 90. XX wieku. – Bez Jana Pawła II system komunistyczny nie upadłby. Już w 1970 roku, gdy był biskupem krakowskim, reagował na wszystkie ataki na Kościół Katolicki, ale też na to, co działo się w kurii krakowskiej, w sposób bardzo zdecydowany. Nawet komunistyczne władze i wydział śledczy KW MO w Krakowie nie kwestionowało wówczas jego świętości. Dokumenty zgromadzone zasobie IPN wskazują, że Jan Paweł II był głęboko przywiązany do Kościoła Katolickiego – mówi dr Jakub Przewoźnik, rady miasta Oświęcim. – To m.in. dzięki Janowi Pawłowi II możemy dzisiaj sprawować wolne i niezależne funkcje samorządowe – dodaje Jakub Przewoźnik.

Św. Jan Paweł II związany jest także z Ziemią Oświęcimską. – Należy przypomnieć, że Św. Jan Paweł II jest jedynym do tej pory Honorowym Obywatelem Ziemi Oświęcimskiej, Honorowym Obywatelem Gminy Oświęcim, Patronem Małopolski, a przede wszystkim Papieżem Pokoju. Dlatego też w Oświęcimiu-Mieście Pokoju nie możemy nigdy zapominać o naszym Wielkim Świętym – mówi Waldemar Łoziński, radny miasta Oświęcim. – To właśnie Jan Paweł II był także pierwszym papieżem, który przekroczył bramę byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau w czerwcu 1979 roku – dodaje Waldemar Łoziński.

Oświęcimscy samorządowcy związani z PiS pamiętają o św. Janie Pawle II. – W dobiegającej do końca kadencji rady miasta chcieliśmy godnego upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, jednak większość oświęcimskich radnych była innego zdania. Ubolewam nad tym. Także na wniosek oświęcimskich radnych PiS rok 2020 w naszym mieście był rokiem św. Jana Pawła II. Z w kolei w marcu 2023 r. jako radni klubu PiS wystosowaliśmy oświadczenie w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II – wspomina Krzysztof Kuczek, radny miasta Oświęcim i pełnomocnik Komitetu Terenowego PiS w Oświęcimiu. – Składamy też kwiaty i zapalamy znicze pod tablicą z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II, Jego urodzin, czy rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową. Pamiętamy! – wspomina Krzysztof Kuczek.

– Współcześnie, w trudnych i skomplikowanych czasach m.in. wojny na Ukrainie, niepokojów, czy napięć wewnętrznych w Polsce powinniśmy wszyscy na chwilę się zatrzymać, wspomnieć nauczanie i słowa, które do nas kierował Jan Paweł II. Przypomnę słowa Apelu o pokój z 1981 roku: Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna – podsumowuje Jakub Przewoźnik, oświęcimski radny.

Dziś hołd św. Janowi Pawłowi II w Oświęcimiu oddali: Jakub Przewoźnik i Waldemar Łoziński – radni miasta Oświęcim, Adam Bilski – radny Powiatu Oświęcimskiego, Stanisława Gabryś oraz Małgorzata i Janusz Kluba.

Kurier Oświęcimski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPensja 8 tys. złotych brutto. Gdzie można tyle zarobić?
Następny artykułУ Києві 1 квітня зафіксовано три температурні рекорди