A A+ A++

Oświęcimianie upamiętnili 85. rocznicę agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej. 1 września oddali hołd ofiarom, bohaterom, którzy walczyli z niemieckim okupantem o wolną Polskę.
Delegacje zgromadzone na placu Tadeusza Kościuszki zaśpiewały hymn państwowy, później złożyły kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na koniec odegrano utwór “Cisza”. Następnie zebrani przeszli na cmentarz parafialny, by przypomnieć o rocznicy przy grobach żołnierzy walczących w dwóch wojnach światowych i żołnierzy kampanii wrześniowej.
Wśród przybyłych na ceremonię byli między innymi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, samorządowcy z powiatu i gminy Oświęcim, radni, przedstawiciele kombatantów, służby mundurowe, młodzież z oświęcimskich szkół, delegacje miejskich spółek, instytucji, organizacji.
Miasto po raz kolejny dołączyło do wydarzenia „Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte we wrześniu 1939 r., zainicjowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. W całej Polsce na grobach żołnierzy, którzy bronili Westerplatte, zapłonęły znicze. W Oświęcimiu oddano hołd śp. Franciszkowi Wolasowi, uczestnikowi walk o Westerplatte. Na grobie weterana, który spoczywa na cmentarzu komunalnym zapalili znicze wiceprezydent Krzysztof Kania, Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek i Filip Musiał, dyrektor oddziału IPN w Krakowie.

Franciszek Wolas (1916–1989).
Urodził się w Gierałtowicach koło Wadowic. W latach 1938–1939 odbywał służbę wojskową m.in. na Westerplatte. Brał udział w obronie półwyspu. Po kapitulacji został osadzony w obozie dla jeńców wojennych, a stamtąd wysłany w 1940 r. na roboty przymusowe do Iławy w Prusach Wschodnich. Od 1946 r. pracował jako ślusarz w Zakładach Chemicznych w Oświęcimiu. Od 1976 r. był na emeryturze.

Wiceprezydent Krzysztof Kania wraz z Wiolettą Oleś (dyrektor Muzeum Zamek) i drem hab. Filipem Musiałem (dyrektor oddziału IPN w Krakowie) oddał hołd śp. Franciszkowi Wolasowi – oświęcimianinowi, weteranowi walk o Westerplatte. Chwała Bohaterom!
1 września 1939 roku o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny, niemieckie wojska uderzyły na Polskę, rozpoczynając najtragiczniejszy zbrojny konflikt, który pochłonął miliony istnień ludzkich na całym świecie. Przyniósł niezliczone cierpienia, podeptał godność ludzką. Pogrzebał marzenia na życie w spokoju i szczęściu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja edukuje dzieci w zakresie bezpieczeństwa podczas wakacji i nowego roku szkolnego
Następny artykułCo za powrót rywalki Świątek. Przeszła przez piekło. “Ból każdego dnia”