foto: B. Bartyzel
Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński oraz dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk zostali uhonorowani Orderami Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
Odznaczenia wręczyli sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Federalnego Stephan Steinlein oraz ambasador Niemiec dr Arndt Freytag von Loringhoven na specjalnej ceremonii, która odbyła się 7 grudnia w rezydencji ambasadora w szczególnym rygorze sanitarnym.
– Piotr Cywiński i Andrzej Kacorzyk w szczególny sposób zasłużyli się na rzecz upamiętniania ofiar zbrodni nazistowskich, w pojednanie między narodami oraz zapewnienie pokoju. Za tę działalność prezydent Frank Walter Steinmeier nadał panom Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec – powiedział Stephan Steinlein, który wręczył uhonorowanym również odręczne listy napisane przez prezydenta RFN.
– Dyrektor Piotr Cywiński wspólnie z Władysławem Bartoszewskim zainicjował istnienie Fundacji Auschwitz-Birkenau i jest jej prezesem. Piastując obydwie funkcje, konsekwentnie działał na rzecz konserwacji Miejsca Pamięci i Muzeum oraz otwarcia go dla całego świata. Szczególnie leży mu na sercu, by zachować na miejscu testament wszystkich grup ofiar. W jego pracy bardzo ważny jest międzynarodowy dialog. Fakt, że w takim miejscu jak Auschwitz szuka się także współpracy z Niemcami, nie jest rzeczą oczywistą i napełnia nas to wielką wdzięcznością – podkreślił.
– Dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk tworzy programy edukacyjne, które nie tylko w sposób szczególnie przenikający do świadomości przekazują wiedzę o tym co się działo, ale pokazują, co Auschwitz znaczy dla współczesnego świata i dla młodego pokolenia – dodał.
Ambasador Arndt Freytag von Loringhoven podkreślił, iż odznaczenie jest uhonorowaniem dla dokonań na rzecz polsko-niemieckiego pojednania: – Poprzez swoją pracę oraz niestrudzone zaangażowanie wnoszą panowie wybitny wkład w kulturę pamięci, troszcząc się o to, by ofiary zbrodni nazistowskich w Polsce i na całym świecie nigdy nie zostały zapomniane.
– Wyjątkową okolicznością tego uznania jest dla mnie fakt, że wręczenie odznaczenia ma miejsce w 50. rocznicę słynnego gestu Kanclerza RFN Willy’ego Brandta, który podczas ceremonii złożenia wieńców uklęknął przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie – powiedział dyrektor Piotr Cywiński.
Do tego wydarzenia odniósł się także minister Steinlein: – Gdy 50 lat temu Willi Brandt klękał przed Pomnikiem Bohaterów Getta, czynił to, mając świadomość ogromu cierpień, jakich mieszkańcy Polski doświadczyli pod panowaniem niemieckiego reżimu nazistowskiego, w wyniku niemieckiej agresji oraz brutalnych działań wojennych, krwawego terroru okupacji oraz ludobójstwa dokonanego na Żydach.
Dyrektor Cywiński mówił także, iż miał w życiu szczęście natrafić na dwóch wielkich mistrzów pojednania polsko-niemieckiego, którzy w głębokim stopniu wpłynęli na jego zrozumienie celów i sensów pojednania: – Pierwszym był wspomniany profesor Władysław Bartoszewski, który pokazał mi, jak z najtrudniejszej i najboleśniejszej historii można próbować uczynić podłoże innej przyszłości. Drugim był bliski przyjaciel moich rodziców Tadeusz Mazowiecki. Myślę, że przywołanie tych dwóch osób w tym miejscu i w tym momencie jest zasadnym kluczem dla zrozumienia różnych moich późniejszych wyborów.
Dziękując za wyróżnienie Andrzej Kacorzyk wspominał jedno ze swoich najwcześniejszych doświadczeń pracy w Miejscu Pamięci – udział w spotkaniu niemieckiej młodzieży z dwoma ocalałymi z Auschwitz, Augustem Kowalczykiem i Kazimierzem Albinem: – Ich obozowe przeżycia łączy doświadczenie ucieczki i dalszej działalności w ruchu oporu w warunkach niemieckiej okupacji Polski. Pytania młodzieży. O zemstę, o winę, o karanie, o stosunek ich – byłych więźniów, ofiar nazistowskiej nienawiści do współczesnych Niemiec i Niemców.
– Obaj świadkowie precyzyjnie oddzielają winę od odpowiedzialności za dzisiaj i jutro. Podkreślają znaczenie wizyty swoich słuchaczy w Auschwitz i doceniają odwagę wysłuchania ofiar i zmierzenia się z tak wyjątkową kartą historii. Mówią, że to oni, młodzi są nadzieją na świat wolny od nienawiści. Ta lekcja zrozumienia, słuchania i wsłuchiwania się, wzajemnego szacunku dla każdego człowieka i otwartej dyskusji ciągle trwa – podkreślił Andrzej Kacorzyk.
Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec to jedyne odznaczenie nadawane przez władze federalne RFN. Został ustanowiony w 1951 r. i jest przyznawany osobom, które położyły wybitne zasługi w dziedzinach: politycznej, kulturalnej lub społeczno-gospodarczej.
Republika Federalna Niemiec jest największym spośród krajów-darczyńców Fundacji Auschwitz-Birkenau. Misją założonej w 2009 r. Fundacji jest zabezpieczenie wszystkich autentycznych pozostałości po Auschwitz-Birkenau. W tym celu – dzięki wsparciu 38 państw, a także osób prywatnych – Fundacja tworzy i zarządza Kapitałem Wieczystym, a wypracowane z niego dochody finansują konserwację w Miejscu Pamięci. Początkowo wsparcie Niemiec wynosiło 60 milionów euro. W tym roku podpisano porozumienie o podwojeniu tej sumy.
Auschwitz.org
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS