A A+ A++

„Zielona granica” – najnowsze dzieło trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland – otrzymała Specjalną Nagrodą Jury 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

To opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem.

Nowy film reżyserki głośnych obrazów: „W ciemności”, „Europa, Europa”, „Pokot” i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Obywatel Jones” uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce.

„Zielona granica” jest opowieścią fikcją, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami.

Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino zaangażowane w istotny i aktualny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym.

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica” jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania o tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. /Agnieszka Holland/

„Zielona granica” zostanie pokazana w Watykanie. W Filmotece Watykańskiej, w obecności wyższych rangą przedstawicieli duchowieństwa Kościoła Katolickiego i Kościoła Apostolskiego polska reżyserka odbierze Nagrodę Specjalną Fuoricampo przyznaną swojemu najnowszemu dziełu, które zostanie zaprezentowane także na prestiżowym festiwalu filmowym Tertio Millennio w Rzymie.

produkcja: Polska, Czechy, Francja, Belgia 2023
gatunek: dramat
dozwolony: od 15 lat
system wyświetlania: cyfrowy 2D
czas trwania: 147 minut
reżyseria: Agnieszka Holland
scenariusz: Agnieszka Holland, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Maciej Pisukr
zdjęcia: Tomasz Naumiuk
muzyka: Frédéric Vercheval
obsada: Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naou, Jaśmina Polak, Joely Mbundu, Piotr Stramowski, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr, Magdalena Popławska, Monika Frajczyk, Michał Zieliński

23.10.2023 godz. 18:00
24.10.2023 godz. 19:15
25.10.2023 godz. 16:00
26.10.2023 godz. 19:15

bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

OCK Oświęcim

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPijany wjechał w ogrodzenie przy ul. Lipowej
Następny artykułOświęcim. Wieści z Ratusza z 20 października 2023 roku