A A+ A++

Oświęcim przyciąga ciekawą historią i atrakcyjnymi cenami nieruchomości. Mieszkańcy zwracają także uwagę na dostępność komunikacji i rozwiniętą infrastrukturę. Jak wygląda lokalny rynek nieruchomości i na jakie udogodnienia mogą liczyć osoby planujące zakup mieszkania?

Oświęcim w liczbach

Nasze miasto ponownie znalazło się na czwartym miejscu pod względem wielkości w województwie małopolskim. Oświęcim jest zamieszkiwany przez 37 231 mieszkańców (dane GUS z 31 grudnia 2023). Przy powierzchni 30,14 km² daje to także imponujący wynik pod względem gęstości zaludnienia 1241 os./km². Wystarczy prześledzić dane GUS, aby zaobserwować, że nowych mieszkańców z każdym rokiem przybywa. Są to zarówno osoby przyjezdne, jak i młodzi mieszkańcy, którzy decydują się na zakup mieszkania i założenie rodziny.

Skąd bierze się popularność Oświęcimia?

Miasto położone między Podgórzem Karpackim a Wyżyną Śląską posiada dogodne połączenia kolejowe i drogowe z Krakowem, Katowicami i innymi miastami obu regionów, co ułatwia dojazd do pracy w większych ośrodkach. Za zakupem mieszkania w tej lokalizacji przemawiają niższe ceny oraz umiarkowane koszty życia na co dzień.

Mieszkańcy zwracają także uwagę na kameralny charakter miasta oraz dużą ilość terenów zielonych. Przez centrum miasta przepływa rzeka Soła, a jego północną granicę stanowi Wisła, co zwiększa atrakcyjność krajobrazu oraz stwarza ciekawe możliwości spędzania wolnego czasu dla mieszkańców miasta. Z każdym rokiem przybywa tu nowych inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększają komfort życia mieszkańców i ułatwiają im codzienne funkcjonowanie.

Nowoczesne apartamentowe, bloki i domy jednorodzinne

Rynek nieruchomości w Oświęcimiu funkcjonuje w pewnym cieniu Krakowa. Jest on jednak bardzo zróżnicowany i ma wiele do zaoferowania swoim przyszłym mieszkańcom. Osoby zainteresowane kupnem mogą wybierać między nowoczesnymi apartamentowcami, urokliwymi mieszkaniami w kamienicach z rynku wtórnego, zabudową wielomieszkaniową w blokach z wielkiej płyty oraz domami jednorodzinnymi lub zabudową segmentową na obrzeżach miasta. Kameralny klimat Oświęcimia sprawia, że każda z tych opcji jest dobrym wyborem dla osób, które szukają nieruchomości w spokojnej i rozwijającej się okolicy.

Atrakcyjna oferta deweloperów

Planowane inwestycje infrastrukturalne sprawiają, że rynek nowych mieszkań w Oświęcimiu dynamicznie się rozwija. Nowe realizacje deweloperskie oferują mieszkania, które łączą funkcjonalność z estetycznym wyglądem i dogodną lokalizacją. Mieszkańcy mają dostęp do zielonych terenów rekreacyjnych i usług, a lokalizacja osiedli wybierana tak, aby zapewnić im dogodne połączenie z centrum i dostęp do głównych arterii komunikacyjnych. Szeroki wybór metraży i układów pomieszczeń sprawia, że oferta nowych inwestycji dedykowana jest dla różnych grup odbiorców. Swoje własne M znajdą tu zarówno single, jak i rodziny dziećmi oraz seniorzy.

Mieszkanie przy rynku? Dostęp do kultury lub szansa na wynajem!

Ciekawą alternatywę dla nowych realizacji stanowią mieszkania i domy z rynku wtórnego. Wśród nich znajdują się m.in. urokliwe lokale w zabytkowych budynkach w ścisłym centrum miasta, tuż obok średniowiecznego rynku i zamku. Niewątpliwym atutem takiej lokalizacji jest także dostęp do usług, kultury i rekreacji.

Stabilność cen mieszkań z rynku wtórnego i różnorodność ofert (zarówno mieszkania do remontu, jak i po gruntownym odnowieniu) sprawiają, że rynek wtórny jest atrakcyjny dla szerokiej grupy kupujących. Wśród nich znajdują się także inwestorzy, kupujący lokal pod wynajem turystom. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w obrębie Starego Miasta, w pobliżu dworca lub Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, które każdego roku jest odwiedzane przez ponad milion turystów z całego świata.

Wygodna życia na tradycyjnych osiedlach mieszkaniowych

Inną grupę ogłoszeń stanowią mieszkania na tradycyjnych osiedlach mieszkaniowych. To m.in. Osiedle Błonie, Osiedle Północ, Osiedle Południe, Osiedle Wschód, Osiedle Zachód, Osiedle Dwory-Kruki, Osiedle Monowice, czy Osiedle Zasole. W ich architekturze dominuje zabudowa z lat 80. i 90. Zadowoleni mieszkańcy podkreślają wygodę i komfort życia, jaki zapewnia bliskość infrastruktury handlowo-usługowej oraz obecność placówek edukacyjnych i medycznych.

A może dom pod miastem? Nowoczesne projekty i ciepło starszych domów

Osiedla Stare Stawy, Domki Szeregowe czy Pod Borem to atrakcyjna propozycja dla osób, które marzą o własnym domu. Również w przypadku tego typu nieruchomości oświęcimski rynek oferuje dużą różnorodność-  od nowoczesnych projektów po tradycyjne, ciepłe wnętrza starszych domów. Wiele z nich posiada przestronne ogrody oraz znajduje się blisko atrakcyjnych terenów rekreacyjnych.

Ile trzeba zapłacić za mieszkanie w Oświęcimiu

Oświęcim przyciąga także atrakcyjnymi cenami. Te warto przeanalizować w odniesieniu do największego miasta regionu –  Krakowa. O ile średnia cena mieszkań z rynku wtórnego w stolicy Małopolski wynosi średnio 16,5 tys. zł/m (dane za styczeń 2024 roku za: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/), tak w Oświęcimiu jest to około  5 367 zł. za metr kwadratowy (https://gethome.pl/).

Podobne różnice można zaobserwować w przypadku nowych inwestycji. Dla Krakowa średnia cena  wynosi  15 543 zł/m² (dane za styczeń 2024 roku za: https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-krakow/), podczas gdy w Oświęcimiu jest to wydatek średnio 8 800 zł za m² (https://rynekpierwotny.pl/).

Zakup mieszkania w Oświęcimiu. Dlaczego warto?

Atrakcyjne ceny w połączeniu ze zróżnicowaną ofertą mieszkań i atrakcyjną lokalizacją i dobrą komunikacją samego miasta sprawiają, że coraz więcej mieszkańców Małopolski rozważa zakup mieszkania w Oświęcimiu. Do takiej decyzji zachęcają także głosy zadowolonych mieszkańców miasta, którzy zwracają uwagę na duży poziom bezpieczeństwa, znaczną ilość ciekawych terenów rekreacyjnych oraz urokliwy klimat zabytkowego miasteczka, w którym wszędzie jest blisko.

art. partnerski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Informacja] Podział Miasta Mrągowo na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic, numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu
Następny artykułZnaleźli to podczas rozbiórki budynku w Rytrze. Na miejscu szybko pojawili się strażacy