A A+ A++

W minioną środę mieszkańcy Oświęcimia uczcili 84. rocznicę pierwszej deportacji Polaków do obozu Auschwitz. W obchodach wzięli udział zarówno przedstawiciele władz, jak i ocalałych z tej tragedii.

  • 14 czerwca 1940 r. – początek funkcjonowania obozu Auschwitz
  • Obchody pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy
  • Uczestnicy złożyli wieńce i znicze pod Ścianą Śmierci
  • List od Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej

14 czerwca 1940 roku to data, która na zawsze wpisała się w tragiczne karty historii Polski. Niemcy deportowali tego dnia 728 Polaków z więzienia w Tarnowie do nowo utworzonego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wśród deportowanych znajdowali się żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści, studenci oraz niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.

Pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, obchody 84. rocznicy tego wydarzenia miały miejsce na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz. Zgromadzenie upamiętniające rozpoczęto hymnem narodowym przed blokiem 11, po czym uczestnicy złożyli wieńce i znicze pod Ścianą Śmierci, oddając hołd wszystkim ofiarom obozu. W wydarzeniach uczestniczyło 13 Ocalałych z Auschwitz, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, kościołów i wspólnot religijnych, społeczności romskiej oraz wielu instytucji i organizacji społecznych.

Dyrektor Muzeum Auschwitz, dr Piotr M. A. Cywiński, odczytał list przesłany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hannę Wróblewską. W liście minister Wróblewska podkreśliła znaczenie pracy Muzeum Auschwitz-Birkenau w zachowaniu pamięci o ofiarach obozu. “Dziękuję kustoszowi Miejsca Pamięci, Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, jego dyrekcji oraz wszystkim pracownikom za nieprzerwaną pracę nad zachowaniem pamięci o tym miejscu. W tym dniu pragnę złożyć wyrazy najwyższej czci wszystkim więźniom Auschwitz oraz innych obozów koncentracyjnych i zagłady, członkom ich rodzin, którzy doświadczyli wraz z nimi cierpienia i poobozowej traumy. Wszystkim, którzy nie pozwolili i nie pozwalają zapomnieć o tej tragicznej karcie w dziejach historii, serdecznie dziękuję” – napisała minister.

Decyzją Sejmu RP, 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Obchody tego dnia mają na celu przypomnienie o tragicznych wydarzeniach sprzed lat oraz oddanie hołdu ofiarom nazistowskiego terroru.

Źródło: Muzeum Auschwitz

Opierając się na: Urząd Miasta w Oświęcimiu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowelizacja: zasiłek chorobowy płatny nie 80% a 90% albo 100%. Ale problem fałszywych L4
Następny artykułNiecodzienna inicjatywa Mieszkańców Benic