A A+ A++

Dyrektor uzasadnił to „optymalizacją kosztów i poprawą sytuacji finansowej szpitala”. – Obecnie formalnie nie została wydana zgoda wojewody na zawieszenie. Trwa konsultacja i opiniowanie – poinformowały służby wojewody.

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie. Oficjalne oświadczenie dyrektora Janusza Ławińskiego

Po tych doniesieniach dyrektor Ławiński wystosował oficjalne oświadczenie, które zostało rozesłane do mediów oraz opublikowane na stronie internetowej szpitala.

Poinformował w nim, że de facto Klinika Neurologii nie działa już od października ubiegłego roku, bo „została w pełni przystosowana pod względem sanitarno-epidemiologicznym do hospitalizacji wyłącznie pacjentów z COVID-19 i od tego czasu nieprzerwanie pełniła rolę tzw. oddziału covidowego”.

Ale jakie są plany dotyczące Kliniki Neurologii, tego dyrektor jasno nie precyzuje. „Pismo skierowane do Wojewody Podkarpackiego ma charakter informacji o kierunkach podejmowanych przez szpital i nie jest formalnym wnioskiem o zawieszenie działalności oddziału” – zawiadamia w oświadczeniu. Nie wiadomo więc dlaczego z końcem maja rozwiązał umowy z neurologami pracującymi w klinice.

W oświadczeniu jest też o słabościach neurologii w KSW nr 1.

„Klinika Neurologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie nie posiada pododdziału udarowego ani neurologicznej poradni przyszpitalnej. Klinika Neurologii mimo ponownego zaistnienia w strukturze szpitala od 2014 roku nie spełnia także wymagań do prowadzenia procedur udarowych oraz leczenia poudarowego jakie są wskazane jako priorytety w Mapach Potrzeb Zdrowotnych oraz Regionalnych Priorytetach Polityki Zdrowotnej. Od 2014 roku nie podjęto również żadnych działań zmierzających do rozszerzenia świadczeń w priorytetowych zakresach” – informuje dyrektor.

Czy tak jak informowaliśmy wcześniej w miejsce neurologii powstanie psychiatria?

Coś jest na rzeczy, ale i na to pytanie w oświadczeniu nie ma jednoznacznej odpowiedzi:

„Zarówno wymienione dokumenty, jak i potrzeby obnażone dziś przez długi okres pandemii COVID-19 bezdyskusyjnie wskazują jednak, że bezwzględną potrzebą pacjentów Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego są dodatkowe łóżka psychiatryczne, które na tym obszarze posiada wyłącznie Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie”.

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie. Na neurologii oddział covidowy

Na podstawie oświadczenia możemy się jedynie domyślać, że jednak tymczasem psychiatria nie zostanie rozszerzona kosztem neurologii: „Infrastruktura Kliniki Neurologii jest aktualnie najlepiej przygotowanym miejscem w szpitalu do hospitalizacji pacjentów z podejrzeniem i z COVID-19. Kontynuacja przyjętego rozwiązania w pełni zabezpiecza potrzeby szpitala i zwiększa bezpieczeństwo epidemiologiczne pacjentów, co pozwala na niezakłócone działanie jednostki – w tym przywrócenie dla pacjentów pełnej dostępności Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych zgodnie z aktualnie obserwowanym zapotrzebowaniem na miejsca internistyczne”.

Ale dyrektor uspokaja: „Szpital zapewnia także obsadę personelu zarówno lekarskiego, jak i pielęgniarskiego do właściwego funkcjonowania wszystkich klinik określonych w jego strukturze. Wszelkie działania podejmowane przez szpital cechuje racjonalność i zmierzają one wyłącznie do optymalizacji jego działalności, także zgodnie z kierunkami wyznaczanymi przez potrzeby pacjentów, strategiczne dokumenty i rozwój technologii medycznych” – czytamy w oświadczeniu.

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1. Zwolnień grupowych nie ma w planach

Jednocześnie dyrektor Ławiński przypomina, że szpital od 2018 roku objęty jest kredytem restrukturyzacyjnym, udzielonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego i poręczonym przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

„Głównym założeniem programu, którym objęte jest pięć wojewódzkich szpitali, była i jest reorganizacja i optymalizacja działania jednostek, a następnie długotrwałe utrzymanie ich racjonalnego funkcjonowania. W związku z tym bez względu na zmiany personalne na stanowisku kierownika jednostki jest on stale zobowiązany do podejmowania działań naprawczych i reorganizacyjnych oraz spoczywa na nim odpowiedzialność za stan finansowy podmiotu, którym kieruje. Są to obowiązki wyłącznie dyrektora jednostki, a prawo do podejmowania wszelkich decyzji zmierzających do usprawnienia jej działania także należą do dyrektora, a nie osób trzecich” – przypomina Janusz Ławiński.

Zapewnia także, że w KSW nr 1 „nie są prowadzone żadne liczne procesy likwidacyjne ani tym bardziej prywatyzacyjne. Nie planuje się także żadnych zwolnień grupowych ani redukcji liczby łóżek”.

Pełna treść oświadczenia dostępna jest tutaj.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBus i osobówka zderzyły się na drodze krajowej
Następny artykułDługość ma znaczenie? Maja Hyży przekonuje, że… TAK!