A A+ A++

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie od 1 stycznia 2022 roku współprowadzić Muzeum Historyczno – Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim. W poniedziałek, 20 grudnia, wicepremier Piotr Gliński podpisał umowę ze starostą Marzeną Dębniak i wicestarostą Andrzejem Jabłońskim. 

Starania o zawarcie umowy na współprowadzenie Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwały trzy lata. Dziś ( poniedziałek, 20 grudnia) stało się to faktem. 

Zgodnie z podpisaną umowa, od stycznia 2022 roku ministerstwo będzie instytucją współprowadzącą, co przełoży się między innymi na wyższe dotacje dla Muzeum. Dotychczas Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim przekazywało 1,5 mln złotych dotacji. Od nowego roku, na mocy porozumienia, kolejne 1,5 mln złotych będzie przekazywane przez resort kultury. Ostrowiecka placówka kultury pozostanie nadal w rejestrze placówek samorządowych prowadzonych przez powiat ostrowiecki.

Dodatkowe środki pozwolą na przykład na upamiętnienie setnej rocznicy odkrycia neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego przez prof. Jana Samsonowicza, która przypadnie w lipcu przyszłego roku. Wsparcie ministerialne zostanie wykorzystane na sfinansowanie badań naukowych, to również szansa na wzmocnienia zatrudnienia w działach historii, sztuki i rzemiosła artystycznego.

To ważne, bowiem Krzemionki, zarządzane przez Muzeum Historyczno – Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, od 6 lipca 2019 roku jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.   

Umowa na współprowadzenie Muzeum Historyczno – Archeologicznego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie obowiązywać przez 10 lat. 

Świadkami tego wydarzenia byli między innymi senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj, dyrektor Muzeum – Andrzej Przychodni. 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzwajcaria nałożyła sankcje na kolejnych współpracowników reżimu Łukaszenki
Następny artykułW najbliższych trzech latach łańcuchy dostaw będą skrócone