A A+ A++

Gratka dla miłośników dobrej literatury, tak można powiedzieć o piątkowym spotkaniu z Antonim Liberą, wybitnym polskim pisarzem, autorem bestsellerowej powieści Madame, jedną z najciekawszych osobowości polskiej kultury współczesnej.

Poloniści oraz miłośnicy dobrej literatury mieli okazję spotkać się osobiście z autorem książki, która wchodzi do kanonu lektur w szkołach średnich. Mimo początku weekendu na pisarza w ostrowskiej Alma Mater czekało ok. 80 miłośników dobrego pióra. Autor podzielił się z publicznością wyznaniami literackimi, kierował na odpowiednie tory przy interpretacji książki Madame, dając cenne wskazówki pełniące role drogowskazów, opowiadał o okolicznościach w jakich ona powstawała. Autor wyjaśniał także konstrukcyjne zabiegi stosowane obecnie przy jego najnowszym tłumaczeniu dzieł Szekspira.

Okazją do spotkania była wydana właśnie przez Instytut Literatury w Krakowie monografia jego twórczości „W cieniu marnego czasu” autorstwa ostrowianki dr Małgorzaty Juda-Mieloch.

zdjecie

To postać wielkiego formatu. Aktywność Antoniego Libery na niwie kultury polskiej ostatniego pięćdziesięciolecia jest nieprzeciętnie intensywna i różnorodna. Jej spektakularny charakter przejawia się zarówno w rozmaitości eksplorowanych dziedzin, jak i w formacie wszystkich przedsięwzięć twórczych… Jego biogram wymyka się  prostej formule encyklopedycznej wizytówki– o autorze pisze dr Małgorzata Juda-Mieloch.

Małgorzata Juda-Mieloch poświęciła twórczości Tomasza Burka, wybitnego krytyka literackiego, Antoniego Libery kilka swoich esejów. W uznaniu jakości tych materiałów to Antoni Libera wybrał właśnie jej osobę na napisanie swojej monografii. Dla życzącego pisarza to przywilej, a dla ostrowianki duże wyróżnienie móc osobiście współpracować z „obiektem” swoich badań.

zdjecie

Cieszę się bardzo, że to właśnie Małgorzata zajęła się moją twórczością. Mamy bardzo podobne spojrzenie na pewne sprawy. To opracowanie m.in. podkreśla wielopłaszczyznowość mojej powieści Madame – czytanej często wyłącznie jako romans. Przenosi dyskurs interpretacyjny ponad powierzchowne skojarzenia i wygodne stereotypy. Praca została napisana z pasją i zaangażowaniem za co bardzo dziękuję.  – powiedział Antoni Libera.

Publiczność szczególnie zainteresowana była opinią autora na temat wprowadzenia jego dzieła do podstawy programowej w szkołach.

Żartuję sobie, że teraz będę „wałkowany”, ale jest to dla mnie duże wyróżnienie i traktuję to jako pewnego rodzaju nagrodę – powiedział Antoni Libera, nie kryjąc także obaw z tym związanych.  

Jedno z pytań dotyczyło także możliwości ekranizacji powieści. Libera przyznał, że takie propozycje były. Odpowiedział jednak, że jedyną dopuszczalną przez niego formą jest animacja, która nie zyskała aprobaty. Zdecydowanie też uciął spekulacje dotyczące powstania drugiej części książki.

Spotkanie odbyło się w piątek 15 października 2021 roku w gościnnych progach I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Jego organizatorem było Biuro Promocji i Relacji Społecznych Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Dodał(a): Zuzanna Jerzyk
Odwiedzin: 66

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Wejherowo: Żegnamy Henryka Kanczkowskiego (1939-2021)
Następny artykułUM Sosnowiec: 35-lecie powstania Klubu Zainteresowań Znakami „PIES”