A A+ A++

36 pomysłowych urządzeń i wynalazków przygotowali uczestnicy Konkursu Elektronik 2023- konkursu, którego pomysłodawcą i organizatorem jest, niezmiennie od 21 lat, Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

– Cieszy mnie fakt, że nasi uczniowie znajdują w sobie tyle pasji, cierpliwości, że doszukują się nowych rozwiązań. Niezmiernie jestem szczęśliwa, że mamy tutaj tak wielu pierwszoklasistów ZST, bo to znaczy, że nie pomylili się ze swoim powołaniem i trafili do tej szkoły, w której powinni byli się znaleźć”- powiedziała Magdalena Wojtasz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

zdjecie

Ci zdolni, pomysłowi konstrukt będą za chwilę zdobywać świat techniki we wszystkich możliwych obszarach. To oni będą dbali o nasz komfort, o nasze zdrowie, będziemy moli być może korzystać z ich wspaniałych, rozwiniętych wynalazków, dotyczących chociażby badania poziomu zanieczyszczenia powietrza, wód. Bioniczna proteza ręki, wykonana w całości przez uczniów, może usprawnić życie inwalidy. Wszystkie te urządzenia stworzone zostały, póki co chałupniczymi metodami, urządzenia sprawdzające poziom nasłonecznienia czy odpowiedniej wilgotności w szklarni. Czasami trudno uwierzyć, ze stworzyli to uczniowie szkoły ponadpodstawowej a nie inżynierowie z wyższym wyksztalceniem. Młodzież ta marzy o udoskonalaniu swoich prototypów a pomóc im w tym mogą nagrody, rzeczowe i pieniężne ufundowane przez licznych sponsorów konkursu.

zdjecie

Podczas warsztatów Konkursu Elektronik Roku 2023 60 uczestników prezentowała swoje projekty nie tylko Komisji Konkursowej, lecz także licznie przybyłym sponsorom. Przyjaciele święta techniki w ZST byli pod wrażeniem zarówno ilości, jak i jakości prac, podkreślając, że wiele z nich prezentuje poziom inżynierski.

To, co można zaobserwować na Elektroniku, to świadome przygotowanie się uczniów do transferu z nauki do przemysłu– komentują jurorzy.

zdjecie

Nagroda Główna ufundowana przez Starostę Ostrowskiego Pawła Rajskiego i tytuł SUPER ELEKTRONIKA 2023 przyznane zostały: Piotrowi Bukowskiemu, Borysowi Gościniakowi, Tomaszowi Karwikowi za pracę CNC ploter. Wykorzystując napęd ze starej stacji dysków cd stworzony został ploter wycinający samoczynnie obrys zaprogramowanej grafiki.   

zdjecie

Tutaj są bardzo zdolni, kreatywni ludzie działających twórczo w świecie nauki. Bardzo wszystkim gratuluję. Doceniam każdą pracę oraz wszystkich skupionych wokół tego konkursu.– powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

I miejsce i tytuł ELEKTRONIK ROKU 2023 przyznano: Kamilowi Kaniewskiemu, Jakubowi Markowskiemu,  Patrykowi Grobelnemu za pracę „Bioniczna proteza ręki”.

zdjecie

I miejsce i tytuł ELEKTRONIK ROKU 2023 przyznano również: Szymonowi Stasiakowi, Robertowi Marciszewskiemu za pracę „Wielofunkcyjny mikroprocesorowy system badania jakości powietrza wzbogacony o regulację układów grzewczych i chłodzenia”.

II miejsce przyznane zostało Antoniemu Ciesielskiemu za pracę ZAPwizjer – zdalny robot z funkcją kamery.

III miejsce zajął Hubert Żarnowski, Kacper Kaczmarek za pracę  „Zgrzewarka do ogniw litowo jonowych i niklowo kadmowych”.

Wyróżnienie przyznane zostało Kacprowi Musiałowi,  Franciszkowi Nowickiemu, Gabrielowi Czubakowi za pracę  „Modernizacja stanowisk instalacji fotowoltaicznych do celów dydaktycznych i badawczych”.

Wyróżnienie przyznano także Damianowi Kurkowi, Mikołajowi Woźniakowi, Gracjanowi Galińskiemu za pracę „Zegar z budzikiem”.

NAGRODA TRASKO AUTOMATYKA trafiła do Igora Henki za pracę „Wzmacniacz mocy A1”.

DYPLOM BRAGER otrzymał Mateusz Trzmiel, Michał Kruszyk,,Maksymilian Zwierz za pracę „Ogród EDEN”.

Nagroda HalfBit Studio przyznana została Kamilowi Kaniewskiemu, Jakubowi Markowskiemu, Patrykowi Grobelnemu za pracę „Bioniczna proteza ręki”.

NAGRODA GULCZ–TECH przyznana została Jakubowi Zmyślonemu, Bartłomiejowi Jarczakowi za pracę „Czteronożny Robot Kroczący ELIOT”.

NAGRODA Q za potencjał i jakość przyznano Julii Woźniak za pracę  „Elektroniczny rozdzielacz kart”.

NAGRODA SPECJALNA, czyli Kurs na Prawo Jazdy w Przyjaznej Szkole Jazdy Szymon Jonczak trafiła do Julii Woźniak.

WYRÓŻNIENIE INDYWIDUALNE za potencjał przyznano Jakubowi Markowskiemu, Karolowi Wieczorkowi.

NAGRODA SPECJALNA Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły ZAP EDUKACJA za „NAJLEPSZY DEBIUT” przyznana została Wojciechowi Garbarczykowi 1e, Maciejowi Tamie 1r,  Mateuszowi Matuszczakowi 1m1 za pracę „Czytnik RFID z elektrozamkiem”.

Dodał(a): Zuzanna Jerzyk
Odwiedzin: 21

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Wejherowo: Północno-zachodnie połączenie Wejherowa – przebudowa ul. Budowlanych
Następny artykułOstrów Wlkp.: Sportowe Wawrzyny za wyjątkowe sukcesy