A A+ A++

Po roku pełnym niepewności i ciągłych zmian polskie teatry powoli przygotowują się do odmrożenia. Ma to nastąpić 29 maja, choć nadal będą obowiązywać ograniczenia znane już z początku pandemii.

Widzowie wreszcie obejrzą premiery

Zazwyczaj o tej porze roku teatry przygotowywały się do wakacji, ale po tak długim zamknięciu niektóre z nich zamierzają wydłużyć sezon. W Lublinie taką decyzję podjął m.in. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, który będzie czynny do połowy lata. W czerwcu i w lipcu na deskach Osterwy ponownie pojawi się adaptacja „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej przygotowana przez Huberta Sulimę i Jędrzeja Piaskowskiego.

Lubelska publiczność w końcu będzie mogła też zobaczyć spektakle, do których dostęp skutecznie zablokowała pandemia. To premierowe spektakle „Czego nie widać” w reż. Marcina Sławińskiego oraz „Nora” Henryka Ibsena w reż. Kuby Kowalskiego. – Bez względu na to jak byśmy się starali, teatr bez widzów jest niepełny, dlatego niecierpliwie wypatrujemy otwarcia. Zagramy dwie produkcje, których widzowie jeszcze nie mieli okazji zobaczyć – mówi Redbad Klynstra-Komarnicki, p.o. dyrektor Teatru Osterwy w Lublinie.

Ponadto w repertuarze znajdzie się “Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reż. Pawła Aignera.

Długo wyczekiwana premiera

Na dłuższy sezon przygotowany jest też Teatr Andersena. – Mamy gotowy repertuar i mamy nadzieję, że się w nim nic nie zmieni. Rozpoczynamy od najbardziej wyczekiwanej premiery, czyli od spektaklu “Pippi Långstrump” Astrid Lindgren w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego – informuje Agata Will z lubelskiego teatru.

Spektakl będzie opowiadał o przygodach Pippi, która trafia do małego, spokojnego miasteczka i wpuszcza do niego dziecięcą perspektywę. Pippi robi to, na co ma ochotę, czuje swoją siłę, możliwości i marzy o tym, żeby stale coś się działo. Obnaża także hipokryzję ludzi dorosłych, którzy myślą tylko o tym, by dziecko jak najszybciej przemienić w dorosłego, formatując je do jakichś nieistniejących ideałów.

W programie jest ponadto spektakl “Dziewczynka z emocjami” w reżyserii aktorów Andersena oraz “Historia naturalna, czyli o niezwykłych żyjątkach” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy. Sezon zakończą w lipcu przedstawienia “Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy” oraz “Zwierzęta doktora Dolittle”.

Gong Danutki dla Jana Peszka

W lipcu będziemy mogli też pójść do Teatru Starego na trzecią edycję festiwalu “Śleboda/Danutka” poświęconego Danucie Szaflarskiej. Głównym bohaterem będzie tym razem Jan Peszek, który 2 lipca odbierze nagrodę Gong Danutki, przyznawaną osobom, które do zawodu aktora podchodzą z niezwykłą starannością i profesjonalizmem. Peszek pokaże też w Lublinie premierowo spektakl “Czarny mnich” wg Antona Czechowa w reżyserii Błażeja Peszka.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrakowskie szkoły do uczniów: nie ma się czego bać, nie zjemy was po powrocie
Następny artykułIzabella Krzan pokazała zdjęcia z mamą. „Wyglądacie jak siostry!”