Publikacja z dnia: 27-04-2024 17:04
W czwartek, 25 kwietnia, w olsztyńskim Ratuszu odbyła się uroczysta gala. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wręczył twórcom kultury w różnych dziedzinach nagrody za rok 2023.
Docenił też redakcję „Bez Wierszówki” z okazji jej 20-lecia, przekazując redaktorowi naczelnemu statuetkę św. Jakuba oraz adres z gratulacjami dla zespołu.
Prezydent, wręczając statuetkę św. Jakuba redaktorowi naczelnemu „Bez Wierszówki” Jerzemu Pantakowi przekazał też adres z sympatycznymi życzeniami dla całego zespołu tworzącego czasopismo. Odczytał je w całości, cytując m.in. Przez dwie dekady „Bez Wierszówki” stało się pismem, na lamach którego popularyzuje się wartościowe treści literackie, artystyczne i społeczne. Państwa praca redakcyjna, wnikliwość w selekcji tekstów oraz dbałość o wysoką jakość publikacji są niezaprzeczalnym dowodem na Waszą nieustająca pasję i oddanie sztuce dziennikarskiej.
Słowa te ze wzruszeniem odbierali obecni członkowie zespołu redakcyjnego: Elżbieta Mierzyńska, sekretarz redakcji Zbigniew Piszczako i Andrzej Cieślak.
A wcześniej, na początku uroczystości Piotr Grzymowicz zwrócił się do wyróżnionych m.in. z takimi słowami: – Reprezentowany przez Państwa świat kultury ze swojej istoty jest nastawiony na dialog. Ten dialog odbywa się na wielu płaszczyznach – między twórcą dzieła a jego odbiorcą, aktorem a widzem, muzykiem a słuchaczem, między mistrzem a uczniem. Bywa burzliwy i kontrowersyjny, ale zawsze uczy spojrzenia na to wszystko, co wokół nas, a czego kultura bywa twórczym odzwierciedleniem (…) Doroczne wręczenie nagród jest swoistym świętem olsztyńskiej kultury, albowiem tradycyjnie już nagrody otrzymują najlepsi z najlepszych – wybitni i zasłużeni przedstawiciele waszego środowiska.
Warto przypomnieć, że Nagrody Prezydenta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony zabytków przyznawane są od 1995 roku. Tym razem otrzymali je:
Ewa Cichocka (Czerwony Tulipan) – za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej;
Beata Brokowska (Gazeta Olsztyńska) – za całokształt działalności dziennikarskiej i popularyzatorskiej w dziedzinie kultury;
Anna Banasiak (Olsztyński Teatr Lalek, Pałac Młodzieży)– za pracę twórczą w dziedzinie sztuki teatru;
Joanna Rostańska (członkini Związku Polskich Artystów Plastyków w Olsztynie) – za całokształt pracy twórczej w dziedzinie sztuk plastycznych;
Tomasz Sowiński (dr, regionalista, pisarz, fotograf, „detektyw historyczny”, związany z Teatrem im. S. Jaracza) – za tworzenie kulturotwórczych wartości Olsztyna i regionu Warmii i Mazur;
Tomasz Woźniak (grafik, dr sztuki, wykładowca kilku uczelni) – za twórczą pracę w dziedzinie sztuk plastycznych;
Katarzyna Korzeb (mistrzyni tańca, sędzia Federacji Tańca Sportowego, nauczycielka tańca w Klubie Tańca Sportowego „Power Dance” przy klubie „Agora”) – za całokształt pracy z okazji jubileuszu 30-lecia pracy zawodowej w obszarze kultury tanecznej;
Leszek Błaszkiewicz (dr hab., radioastronom i astrofizyk na Wydziale Geoinżynierii, prof. UWM) – za działania służące popularyzacji nauki w dziedzinie astronomii;
Zespół Wokalny „Moderato” (MOK) – za całokształt twórczej działalności w dziedzinie muzyki z okazji 40-lecia zespołu.
W uroczystości uczestniczyli liczni goście, m.in. wicewojewoda Zbigniew Szczypiński, starosta olsztyński Andrzej Abako i rektor UWM prof. dr hab. Jerzy Przyborowski. Wicewojewoda wręczył Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznane przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trzem paniom: Ewie Pohlke, Karolinie Lewandowskiej i Krystynie Szter. Ich działalność w skrócie przedstawiła Elżbieta Fabisiak z organizacji pozarządowej „Areszt Sztuki” (współwydawcy kwartalnika kulturalnego „VariArt”). Na zakończenie odbył się koncert „Moderato”.
Było to ostatnie spotkanie Piotra Grzymowicza w roli prezydenta miasta, więc dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Gabriela Konarzewska podziękowała jemu i swym współpracownicom za współpracę, a wdzięczni wyróżnieni wręczyli prezydentowi wiązanki kwiatów w podzięce za wspieranie olsztyńskich twórców.
Warmińsko-Mazurski Oddział SDP w Olsztynie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS