A A+ A++

Światowa Rada Sportów Motorowych FIA zatwierdziła podczas czwartkowego posiedzenia, że Formuła 1 definitywnie wycofa się z nagradzania kierowcy, który podczas wyścigu przejedzie najszybsze okrążenie.

Przepis, na podstawie którego zawodnik z najszybszym czasem okrążenia wyścigu otrzymuje dodatkowy punkt, został wprowadzony w 2019 roku. W założeniu miał on urozmaicać wyścigi i dawać kierowcom z pierwszej dziesiątki dodatkowe pole do rywalizacji.

Bardzo szybko stał on się nieodłączną częścią walki strategicznej, a zespoły wielokrotnie decydowały się na późny zjazd po miękkie opony, aby wykręcić najszybsze okrążenie i otrzymać dodatkowy punkt, bądź odebrać go rywalowi. Sytuacja taka miała miejsce między innymi podczas ostatniego wyścigu, a ze względu na kontrowersyjne okoliczności odbiła się szerokim echem.

Najszybsze okrążenie na ulicach Singapuru pokonał Daniel Ricciardo, który przeciął linię mety jako ostatni. Kierowca RB nie zrobił tego, aby otrzymać dodatkowy punkt, lecz aby odebrać go Lando Norrisowi, walczącemu z Maxem Verstappenem o mistrzostwo świata.

Dyskusje nie dotyczyły jednak samego najszybszego okrążenia, a współpracy pomiędzy dwoma zespołami. Ostatecznie zostały one ucięte jeszcze przed kolejnym wyścigiem. Sytuacja ta nie powtórzy się w przyszłości, ponieważ od sezonu 2025 nikt nie otrzyma punktu, a Daniel Ricciardo nie będzie miał więcej ku temu okazji, ponieważ został zwolniony.

Formuła 1 stawia na młodzież

FIA World Motor Sport Council (WMSC) zatwierdziła również zmianę w treningach dla debiutantów. Od teraz każdy kierowca będzie musiał oddać nie jedną, a dwie pierwsze piątkowe sesje treningowe. Przepis ten również zacznie obowiązywać od 2025 roku.

Jest to związane z wyścigiem dla debiutantów, który miał odbyć się po zakończeniu sezonu w Abu Zabi, jednak nie dojdzie w tym roku do skutku. Rozmowy powrócą za rok, a na ten moment kierowcy będą mogli zbierać doświadczenie podczas treningów.

Komisja zatwierdziła również zmiany w regulaminie technicznym na sezon 2026. Nowe przepisy dotyczące podwozia mają „spowodować wyższą wydajność samochodów, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad charakterystyką cienia aerodynamicznego, aby promować zacięte i ekscytujące wyścigi”. Przepisy sportowe i finansowe mają zostać uproszczone, lecz szczegóły zostaną ujawnione dopiero w kolejnych miesiącach.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMazda 6 wróci do salonów. Jej pochodzenie i napęd zaskakuje
Następny artykułDecyzja zapadła. Zawodnik zawieszony za ugryzienie rywala