Jedni ją lubili. Inni nienawidzili. Dla jednych chluba, dla innych wstyd. Wyrwane elementy głównej ulicy miasta, pamiętające niejedną historię, odejdą w niebyt – pisze Michał Kłosowski tuż przed zerwaniem granitowej nawierzchni i publikuje nostalgiczne zdjęcie.
Dziś zamknięta została ulica Zamkowa – łącznie z częścią odcinka wybrukowanego liczącą kilkadziesiąt lat granitową kostką. Niebawem zostanie zdjęta z jezdni.
Michał Kłosowski: Tak naprawdę była cholernie nierówna, wyboista, lecz jej natura wybaczała wiele. Każdy samochód naturalnie podskakiwał, kostka po kostce; niwelowało to mniejsze i czy większe doły i wybrzuszenia.
Kostka brukowa na ulicy Zamkowej w Pabianicach to pewien znak szczególny tego miasta. Szmer toczących się po niej samochodów przez dziesięciolecia był tak naturalny, że aż niezauważalny. Blask słońca, które zachodziło, odbijając się w kostce bił w oczy przechodniów i kierowców. Nawierzchnia ta była jak tysiące małych luster, które odbijały blask złocistej kuli. Kostka spowalniała ruch. Dzięki kostce niektórzy stawali się „tramwajarzami”, ciągnąc śmiało po torowisku tramwajowym. Rzymskie łuki, wyciągnięte z tego surowca dawały urok, lecz i udrękę, zwłaszcza w dżdżyste dni, kiedy nawierzchnia stawała się nieznośnie śliska.
Nadszedł ten czas. Ostatnie doby, ostatnie chwile. Koniec. Wyrok już dawno zapadł – zapewne na szczęście, aczkolwiek żal pozostaje. Umiera symbol miasta. Znak, z którym spotykaliśmy się każdego dnia, przez dziesięciolecia.
Historia nawierzchni
“Z całą pewnością kostka granitowa w ulicy Zamkowej to mały symbol Pabianic, trwający nieprzerwanie od niemal sześćdziesięciu lat. Dobrze byłoby, gdyby jej fragment zachowano na pamiątkę gdzieś na uboczu, jako nawierzchnia parkingu czy alejka w parku, gdyż każdy kafelek przesiąknięty jest historią pokoleń naszego miasta” to fragment tekstu, sprzed czterech lat, w którym Michał Kłosowski kreśli historie nawierzchni głównej ulicy miasta – już w kontekście nadciagającego wielkiego remontu.
Zapraszamy do lektury:
Bruk w ulicy Zamkowej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS