Do poniedziałku (22. marca) mieszkańcy Brzegu mogą zgłaszać swoje projekty do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Brzegu (BOB). W sieci pojawiło się już kilka takich pomysłów, m.in.: budowa parku linowego przy ul. Piwowarskiej, budowa wybiegu dla psów w Parku Wolności, czy budowa tężni solankowej oraz placu zabaw przy ul. Korfantego. Przypominamy, o czym należy pamiętać przed zgłoszeniem projektu.
Zgodnie z regulaminem BOB, projekty mogą zgłaszać „osoby zamieszkujące na terenie Gminy Brzeg”. Mieszkaniec Brzegu może złożyć tylko jeden projekt w danym roku budżetowym, ale jednocześnie może popierać dowolną liczbę projektów. Ważne jest to, że projekty inwestycyjne muszą uzyskać przed złożeniem wniosku minimum 30 podpisów poparcia od mieszkańców miasta.
Następnie złożone projekty przechodzą tzw. weryfikację formalną, którą przeprowadza burmistrz Brzegu wraz z powołanym przez siebie „Zespołem Weryfikacyjnym BOB”. Na tym etapie sprawdzone zostanie to, czy złożenie wniosku odbyło się przy użyciu regulaminowego formularza, czy wszystkie wymagane pola zostały wypełnione prawidłowo, czy został dochowany termin składania wniosków, a także to, czy załączono listę poparcia dla danego pomysłu. Część ewentualnych uchybień podlega korekcie, a wnioskodawca będzie miał na to 3 dni robocze od dnia wezwania, ale np. przekroczenie terminu lub brak załączonej listy poparcia spowoduje pozostawienie projektu bez rozpatrzenia.
Kolejnym etapem jest ocena merytoryczna, której także dokonuje burmistrz Brzegu i powołany przez niego zespół weryfikacyjny. Między innymi sprawdzona zostanie analiza finansowa projektu pod kątem rzeczywistych kosztów realizacji oraz możliwości zabezpieczenia w latach następnych ewentualnych kosztów powstałych w wyniku realizacji projektu, w tym kosztów utrzymania.
W tym miejscu należy podkreślić, że w ramach BOB nie mogą być realizowane projekty, które generowałyby koszty eksploatacji przekraczające 30% kosztów realizacji danego projektu. Ważna jest także lokalizacja, na której zadanie miałoby zostać zrealizowane. Musi to być teren znajdujący się w obrębie Gminy Brzeg, ale nie może to być teren prywatny. Nie mogą być to projekty zakładające wytworzenie infrastruktury, co do której burmistrz nie ma możliwości złożenia oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. Również nie zostaną zrealizowane pomysły, które stoją w sprzeczności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, a także te, które są sprzeczne z planami, strategiami lub programami przyjętymi przez Gminę Brzeg.
Warto również zwrócić uwagę, że Park Wolności, Park Centralny, Park Chrobrego oraz Park nad Odrą są wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, a więc wszelkie prace wykonywane na tych terenach muszą być wcześniej uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
- „Nawet jeśli to ma być zwykłe ogrodzenie, to należy złożyć odpowiednią dokumentację i wniosek o wydanie pozwolenia, który następnie zostanie przeanalizowany i dopiero później podejmowana jest decyzja” – informuje Wydział Zabytków Nieruchomych WUOZ w Opolu.
Po zakończonej weryfikacji formalnej i merytorycznej, burmistrz ogłasza jej wyniki na stronie http://budzetobywatelski.brzeg.pl, stronie podmiotowej BIP http://bip.brzeg.pl oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta w Brzegu http://brzeg.pl.
Głosowanie mieszkańców na wybrane zadanie potrwa od 30 kwietnia do 14 maja 2021 roku, a ogłoszenie wyników nastąpi w dniu 20 maja 2021 roku. Głosowanie odbędzie się w formie elektronicznej na stronie internetowej http://budzetobywatelski.brzeg.pl lub stacjonarnie, w wyznaczonym punkcie.
Należy pamiętać o tym, że aby wynik głosowania na dany projekt inwestycyjny został uznany, to musi uzyskania co najmniej 200 ważnych głosów. Jeżeli dwa lub więcej projektów poddanych pod głosowanie otrzyma taką samą liczbę głosów, o ich kolejności na liście zadecyduje publiczne losowanie w siedzibie Urzędu, przeprowadzone przez Zespół Zadaniowy BOB powołany przez burmistrza.
Dodajmy, że szczegółowe zasady Budżetu Obywatelskiego Brzegu określa załącznik nr 1 do uchwały nr XIV/163/19 Rady Miejskiej Brzegu z dnia 24 października 2019 r. (dostępny >>>TUTAJ<<<).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS