Blisko 94 proc. mieszkań zostało spisanych w spisie do środy 29 września, a więc na dzień przed jego zamknięciem. W czwartek jest na to ostatnia szansa.
– Za odmowę udziału w spisie lub brak udziału w nim grozi kara do pięciu tys. zł. Każda z takich spraw będzie analizowana – mówi „Rzeczpospolitej” Karolina Banaszek, rzecznik prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Czytaj więcej
Do tej pory na policję trafiło 220 wniosków o ukaranie za odmowę udziału w spisie.
GUS podkreśla, że brak udziału w spisie to praktycznie taka sama sytuacja jak odmowa spisania. Można się domyślać, że nie będzie taryfy ulgowej dla tych osób, które nie spisały się w terminie.
Jedno jest pewne. Przedłużenia terminu do dokonania spisu nie będzie – zapewnia rzecznik GUS.
Na tym nie koniec. Do dwóch lat więzienia grozi wszystkim tym, którzy w trakcie spisu udzielą nieprawdziwych informacji.
Do spisywania ludności oddelegowani zostali profesjonalni rachmistrzowie, dzwoniący z numeru 22 828 88 88. Wygodniej jednak jest dokonać tak zwanego samospisu, czyli po prostu samodzielnie wypełnić formularz w internecie. Zwykle trzeba na to przeznaczyć od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. W przypadku braku dostępu do komputera i internetu można udać się do urzędu gminy lub wojewódzkiego urzędu statystycznego, gdzie czekają przygotowane stanowiska.
W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań zbierane są dane dotyczące m.in: charakterystyki demograficznej, aktywności ekonomicznej, poziomu wykształcenia, gospodarstw domowych i rodziny, stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych oraz struktury etniczno-kulturowej.
… czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS