A A+ A++

Data dodania: 2019-12-30 (22:54) Komentarz giełdowy XTB

Dzień przed Sylwestrem, czyli 30 stycznia to ostatnia sesja dla większości rynków giełdowych na świecie. Wobec tego można powoli zacząć podsumowania mijającego roku oraz rozpocząć spekulować na temat tego, jak będzie wyglądał rok przyszły. Jaki był to rok dla najważniejszych indeksów na świecie oraz jaki dla polskiego rynku?

W Sylwestra większość rynków będzie zamknięta. Dotyczy to takich rynków jak Niemcy czy Polska, a handel w ograniczonym czasie będzie odbywał się we Francji, w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych. Mijający rok był bardzo dobry dla rynków akcyjnych na świecie, choć oczywiście nie dla wszystkich. Oczywiście nie można nie wspomnieć o genialnym roku dla Wall Street. Pomimo wielu niepewności i zagrożeń, S&P 500 plasuje się bardzo wysoko w zestawieniu najlepszych indeksów giełdowych 2019 roku, zyskując niemal 29%. Często dzień za dniem notowane były nowe historyczne szczyty, choć można było również mówić w ciągu roku o potencjalnych obawach związanych z recesją na giełdach, o skali sprzed ponad 10 lat podczas ostatniego kryzysu finansowego. Tak się jednak nie stało, pomimo wielu oznak spowolnienia gospodarczego.

Wśród najlepszych indeksów giełdowych na świecie znalazł się główny indeks ateńskiego parkietu Athex Composite, który zyskał imponujące 49%!. Wyraźnie zyskał również rosyjski indeks RTS, czy rumuński BET Index. Wysoko znalazły się indeksy z Nowej Zelandii, brazylijski indeks Ibovespa, a tuż powyżej S&P 500 uplasował się włosku indeks FTSE MIB, pomimo wielu niepewności dotyczących włoskiej polityki i zagrożeń w postaci nadmiernego deficytu.

Widać wobec tego, że europejskie indeksy radziły sobie naprawdę bardzo dobrze. Niestety w zestawieniu tym brak jest jakiegokolwiek polskiego indeksu. Owszem całkiem nieźle zachował się indeks małych spółek sWIG80. Indeks ten zyskał ok. 14%. Niestety reszta część polskiego rynku nie prezentuje się już tak dobrze. Indeks WIG20 jako jedyny z europejskich znajduje się wśród najgorszych 20 głównych indeksów giełdowych na świecie. Znajdują się w nim przede wszystkim indeksy afrykańskie czy indeksy krajów z Bliskiego Wschodu. Straty często sięgały tam ponad 10%, dlatego strata WIG20 tak bardzo nie razi swoją skalą. Indeks WIG20 stracił w tym roku 5,5%. Jest to powiązane z ogromnym cofnięciem wartości sektora bankowego oraz energetycznego. Co ciekawe, to wszystko miało miejsce w momencie dosyć wyraźnego wzrostu gospodarczego w Polsce, która pozostaje jednym z europejskich liderów pod tym względem.

Patrząc jednak na dzisiejszą sesję, inwestorzy nie mają powodów do zadowolenia. Co ciekawe, informacje płynące z rynku są całkiem pozytywne. Zarówno chińska, jak i amerykańska strona wskazują na to, że porozumienie handlowe zostanie podpisane w tym lub w przyszłym tygodniu. Mimo to europejskie indeksy straciły dosyć sporo. Skala wyprzedaży wynosiła od 0,6 do 0,9% dla głównych indeksów. Na Wall Street straty wynoszą obecnie od 0,5 do 0,7%. Indeks WIG20 zyskiwał przez większość dnia, ale koniec sesji był niestety spadkowy. Ostatecznie indeks WIG20 stracił dzisiaj 0,08% i zamknął rok na poziomie 2150 punktów.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Dom Maklerski X-Trade Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers

Indeksy w USA ponownie najwyżej w historii

2019-12-23 Komentarz giełdowy XTB

Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować bardzo niskie obroty. Dzień rozpoczął się od cofnięcia na rynku akcji w Azji, niemniej europejskie parkiety za bardzo się tym nie przejmują (DAX traci jedynie 0,2%), a już na pewno nie indeksy w USA, gdzie po otwarciu sesji ponownie możemy obserwować najwyższe poziomy w historii.

Przedświąteczny nastrój sprzyja inwestorom

2019-12-20 Komentarz giełdowy XTB

Na rynkach finansowych panują już świąteczne nastroje. Ograniczony wolumen nie przeszkadza jednak wzrostom na większości rynków. Niestety przy tym wszystkim brakuje niestety nieco siły inwestorom z polskiego rynku. Jedną z ciekawszych rewelacji, która dotyczy polskiej oraz amerykańskiej giełdy jest premiera nowego serialu pod tytułem “Wiedźmin”. Jest to w tym momencie pozytywny aspekt zarówno dla amerykańskiego Netflixa, jak i dla polskiego CD Projektu.

Brak impulsów do dalszych wzrostów na indeksach

2019-12-18 Komentarz giełdowy XTB

Podczas dzisiejszej sesji zmienność na rynku akcji jest wyraźnie mniejsza. W środę indeksy giełowe w Europie korygowały ostanie wzrosty, bądź utrzymywały się rejonach poziomu wczorajszego zamknięcia. Najsilniejsze spadki obserwowaliśmy na niemieckim Daxie, który odnotował dziś -0,5%. Pod kreską dzień zakończyły także CAC 40 (-0,15%) i Euro Stoxx (-0,1%).

Twardy Brexit wraca na stół?

2019-12-17 Komentarz giełdowy XTB

Rynek giełdowy zachowywał się podczas wtorkowej sesji bardzo mieszanie. Po pierwsze obserwowane było spore cofnięcie na europejskich rynkach, natomiast na Wall Street wzrosty były bardzo ograniczone, nawet pomimo świetnych wieści płynących z gospodarki. Czy kolejny rok będzie ponownie przebiegał pod dyktando takich czynników geopolitycznych jak wojna handlowa oraz Brexit?

Indeksy w USA ponownie najwyżej w historii

2019-12-16 Komentarz giełdowy XTB

Podczas pierwszej sesji w nowym tygodniu utrzymują się pozytywne nastroje. Wzrosty na światowym rynku akcji są wspierane przez zniwelowanie dwóch głównych czynników ryzyka, które od dłuższego czasu “wisiały” w powietrzu. Wstępne porozumienie w ramach fazy I umowy handlowe pomiędzy USA, a Chinami oraz wygrana konserwatystów w wyborach parlamentarnych w UK dają nadzieje na spokojne i dobre zamknięcie roku.

Kupuj plotki, sprzedawaj fakty

2019-12-13 Komentarz giełdowy XTB

Dokonało się. Wiele miesięcy negocjacji doprowadziły w końcu do osiągnięcia porozumienia pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi. Jest to porozumienie handlowe pierwszej fazy, które ma na celu rozpoczęcie redukcji nierówności handlowych między obiema gospodarkami. Teoretycznie cała sytuacja wydaje się być pozytywna. Mamy jednak do czynienia z wyraźnymi spadkami na Wall Street. Czy również tym razem sprawdzi się rynkowe porzekadło: kupuj plotki, sprzedawaj fakty?

Czy Trump został Świętym Mikołajem?

2019-12-12 Komentarz giełdowy XTB

Donald Trump zafundował dzisiaj ogromny prezent niemal wszystkim inwestorom na świecie. Wskazał, że USA oraz Chiny są bardzo bliskie podpisania porozumienia. Oczywiście na przestrzeni ostatnich miesięcy wielokrotnie byliśmy zwodzeni takimi informacjami, ale tym razem podane są pewne szczegóły, które naprawdę mogą napawać optymizmem. Czy jest wobec tego szansa na podpisanie tego porozumienia w najbliższych tygodniach?

Rośnie zmienność na rynku akcji

2019-12-10 Komentarz giełdowy XTB

Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować podwyższona zmienność na rynku akcji. Wszystko za sprawą powrotu doniesień dotyczących wojny handlowej między USA, a Chinami. W godzinach porannych indeksy giełdowe znajdowały się pod presją sprzedających z powodu doniesień chińskiego MSZ, które sugerowały brak postępów w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

Rajd Świętego Mikołaja nie na Książęcej

2019-12-06 Komentarz giełdowy XTB

Nastroje na rynkach finansowych są dzisiaj wręcz szampańskie. Tym razem to nie efekt statystyczny, nazywany Rajdem Świętego Mikołaja, a efekt genialnych danych ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie nawet mieszane informacje z frontu handlowego nie są w stanie zepsuć świetnych nastrojów wśród inwestorów.

Czy to tylko korekta?

2019-12-05 Komentarz giełdowy XTB

Ogromna część najważniejszych indeksów giełdowych na świecie znajduje się wciąż w okolicach historycznych szczytów. Jednakże ostatnio spora niepewność, mieszane dane makroekonomiczne doprowadziły do wyraźnego cofnięcia na większości z nich. Wciąż wygląda to jedynie na korektę, w szczególności, że cały wczorajszy dzień przyniósł spore odrobienie strat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe miasta na mapie Polski
Następny artykuł31.12.1953 | Powstaje przedprototyp Syreny