Do 2 maja można złożyć zeznanie podatkowe za ubiegły rok. Po tej dacie system rozliczy nas na podstawie danych z lat ubiegłych. Warto dopilnować sprawy osobiście i rozliczyć się w miejscu zamieszkania.
– Tegoroczna „Akcja PIT” kończy się 2 maja. Na chwilę obecną w zakresie PIT-37 brakuje nam około 9 tys. zeznań – mówi Alicja Mądra, kierownik referatu obsługi bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Polkowicach.
Aby mieć pewność, że nasz podatek w dużej mierze trafi do budżetu gminy, należy w zeznaniu rocznym zaznaczyć, że rozliczamy się w Polkowicach. Mieszkańcy, zapytani przez ekipę reporterską Polkowicka.TV, są w tej sprawie zgodni.
– Z tego, co mi wiadomo – podatki zostają w gminie, prawda? Teoretycznie, te rozporządzenia, które teraz, sprawiają, że te pieniądze zostają tutaj i mogą być rozdysponowane przez nasze władze – mówił napotkany mieszkaniec.
– Pieniądze zostają w naszej gminie, w naszym mieście. Dla mieszkańców zostają te pieniążki, dla dzieci. Mogą je dać do opieki społecznej, przecież – mówią polkowiczanki spotkane na jednym z przystanków autobusowych w mieście.
W zakładce NA CO IDĄ MOJE PIENIĄDZE można sprawdzić, ile z naszych podatków przeznaczane jest na przykład na oświatę, zdrowie czy transport w naszej gminie i dlaczego warto wskazać w zeznaniu rocznym, miejsce, w jakim chcemy się rozliczyć.
Ważne jest to, żeby rozliczać się w miejscu zamieszkania, a nie w miejscu zameldowania.
– W rubryce dotyczącej adresu zamieszkania wskazujemy adres aktualny. To samo dotyczy składanych korekt za poprzednie lata. Jeżeli osoba zamieszkiwała poza terenem powiatu polkowickiego, przykładowo w Lubinie, i tam składała zeznanie za 2021, 2020 rok, i przeprowadziła się do Polkowic, i chce złożyć korektę za tamte lata, to składa ją według aktualnego miejsca zamieszkania, czyli korektę
Aby rozliczyć PIT, nie trzeba przychodzić do „skarbówki” osobiście. Można skorzystać z usługi Twój e-PIT, na stronie podatki.gov.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS