A A+ A++

Decyzją Kapituły Nagrody i internautów łącznie wyróżniono 25 osób, firm, instytucji i organizacji w 7 kategoriach: dziennikarz, firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit i pasjonat. Nagrodę Specjalną – jako wyraz uznania zasług za przywracanie pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej oraz za działalność na rzecz środowisk kombatanckich – otrzymała Ewa Siemaszko oraz Władysław Siemaszko. Z uwagi na sytuacje epidemiologiczną w kraju, wydarzenie odbyło się bez udziału publiczności (14 grudnia br.) i miało charakter transmisji online. 

– Sukces I edycji Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich, którą realizowaliśmy w 2019 r., zachęcił nas do kontynuacji tej inicjatywy i bardzo wyraźnie pokazał, o jak wielu wspaniałych projektach osób prywatnych, firm, instytucji i organizacji jeszcze nie wiemy, a które z całą pewnością powinny ujrzeć światło dzienne – w szerszej niż dotychczas perspektywie. Warto, byśmy sami opowiadali naszą historię, doceniali jej znaczenie i pielęgnowali pamięć o niej. Do tego też zachęcamy, realizując II edycję Nagrody – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, pomysłodawczyni Nagrody i organizatorka projektu BohaterON – włącz historię! 

Wyróżniono wrocławski ośrodek „Pamięć i Przyszłość” w kategorii Instytucja

Instytucja debiutowała słynną wystawą „Pociąg do historii”. Wystawa zlokalizowana w kilku wagonach odwiedziła około 50 miejscowości. Największym osiągnięciem Ośrodka jest budowa i otwarcie Centrum Historii Zajezdnia w miejscu historycznej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 r. doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską „Solidarność”.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w tym roku kapituła przyznała nam Srebrnego BohaterONa w kategorii Instytucja. Jest to dla nas radość oraz spore wyróżnienie. Chcemy podziękować również Wam, ponieważ wiemy, że dzielnie wspieraliście nas oddając swoje głosy w kategorii BohaterON Publiczności – czytamy w social mediach Centrum Historii Zajezdnia.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” powstał w 2007 r., aby utrwalać i promować dorobek historyczny i kulturowy stworzony przez Polaków po drugiej wojnie światowej na ziemiach, które znalazły się wówczas w granicach Polski. Ośrodek zbieranie świadectw historii rozpoczął jeszcze zanim formalnie rozpoczął działalność we Wrocławiu. Wywiady z osobami, które przybyły na Dolny Śląsk po II wojnie, uczestnikami ważnych wydarzeń jak antykomunistyczne podziemie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zostały utrwalone w zapisie video lub audio.

Nagroda BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich stanowiła zwieńczenie działań prowadzonych w ramach V edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!. Akcja prowadzona przez Fundację Sensoria i Fundację Rosa, od 2016 r. realizuje działania, którym przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc, które stanowią trzy główne filary kampanii. Sukces minionych edycji projektu to ponad 830 tys. kartek wysłanych do bohaterów walk o stolicę, blisko 1 milion złotych przeznaczonych na pomoc bezpośrednią dla Powstańców, 22 laureatów Nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich oraz ponad 700 tysięcy uczniów zaangażowanych w działania edukacyjne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Giżycko: NOWY DRON USPRAWNI I PRZYŚPIESZY PRACĘ POLICJANTÓW
Następny artykułJak miasto walczy z nielegalnymi wysypiskami odpadów