A A+ A++

krwiodawstwo.slupsk.pl, oprac. red.

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują do ozdrowieńców COVID-19, aby oddawali osocze. Mieszkańcy powiatu chojnickiego mogą to uczynić w Kościerzynie, Kartuzach, Wejherowie czy Trójmieście. Trwają starania, aby taka możliwość była również w chojnickim oddziale CKiK.


Kim jest ozdrowieniec?

To osoba, u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-Co­V-2 (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19) a obecnie nie wykrywa się u niej obecności wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli RT-PCR). Ozdrowieńcem jest także osoba, która nie miała potwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARSCoV-2.

UWAGA – fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spo­wo­do­wał infekcję nie pozwala nam traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19/SARSCoV-2.

RCKiK nie zleca wykonywania badań przeciwciał oraz wymazów. Badania są wykonywane na zlecenie lekarzy, którzy sprawują opiekę nad pacjentem w czasie infekcji.

Kto może być dawcą osocza?

Osoby, które zachorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem i obecnie sa uznane za zdrowe SARS-Co­V-2, czyli przebyły potwierdzone zakażenie SARS-Co­V-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR) lub miały stwierdzone przeciwciała anty-SARSCoV-2, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR). Dawcy muszą być w wieku 18-65 lat. Poza tym muszą spełnić te same warunki co kandydaci na dawców krwi.
Jak pobierane jest osocze?

Najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie po 600 ml osocza – zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadza go w tygodniowych odstępach. Ponowny zabieg pobrania osocza tą metodą można wykonać przy utrzymującym sę odpowiednim poziomie przeciwciał (skontrolowanym podczas ostatniego oddania).

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób istnieje możliwość pobrania 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok 220-230 ml osocza. Ponowny zabieg pobrania krwi pełnej w celu uzyskania osocza można wykonać po 8 tyg. od poprzedniego oddania.

Zabiegi wykonuje się w:

  • RCKiK w Gdańsku od poniedziałku do piątku (od 7:15 do 12:30)
  • Kościerzyna (rejestracja do oddania w godzinach 7:15-12:30),
  • Gdynia (rejestracja do oddania osocza w godzinach 7:15-12:30),
  • Kartuzy (rejestracja do oddania w godzinach 7:00-11:30),
  • Wejherowo (rejestracja do oddania osocza w godzinach 7:00-10:30),

Adres mail: [email protected] Dział Dawców i Pobierania – 503 651 645  od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 14:30.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKury, które znoszą wyjątkowe jajka. Mają zielone żółtka!
Następny artykułKobiety czy mężczyźni, starsi czy młodsi? Kto częściej choruje na Covid w Polsce