A A+ A++

Skuteczność szczepionki przeciw COVID-19 u pacjentów po przeszczepie narządów może być “znacznie” mniejsza niż u innych pacjentów – twierdzą badacze z Johns Hopkins Hospital w Baltimore.

Jak wskazują lekarze, którzy pochylili się nad tematem szczepień przeciw COVID-19 wśród pacjentów po przeszczepie, biorcy przeszczepów mogą nie reagować odpowiednio na dwudawkowe szczepionki przeciw COVID-19. 

Jak wskazali w opublikowanych na łamach Annals of Internal Medicine wynikach badań  przeprowadzonych na małej grupie pacjentów, odpowiedź immunologiczna na szczepionki ode Pfizer/BioNTech i Moderna wśród biorców przeszczepów może być “znacznie” zmniejszona w porównaniu z innymi pacjentami. 

Wśród przetestowanych 30 pacjentów po przeszczepie narządów, 24 pacjentów w ciągu 33 dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 nie wytworzyło przeciwciał anty-SARS-CoV-2 a u 6 wykazano ich niski poziom. Mediana okresu między przeszczepem a szczepieniem pacjentów wynosiła 4.5 roku. 

Lekarze zdecydowali się na podanie pacjentom trzeciej dawki szczepionki, około 67 dni po drugim szczepieniu. Dwa tygodnie po przyjęciu trzeciej dawki szczepienia, 6 pacjentów przeszło z niskiego poziomu przeciwciał do wysokiego, kolejnych 6 z braku wykrywalnych przeciwciał do wysokiego poziomu, 2 z braku przeciwciał przeszło do niskiego poziomu, a wśród 16 dalej nie odnotowano odpowiedzi immunologicznej na szczepienie.

Jak wskazują badacze, “zachęcające jest to, że miana przeciwciał wzrosły po trzeciej dawce u jednej trzeciej pacjentów z ujemnymi mianami przeciwciał oraz u wszystkich pacjentów z niskimi dodatnimi mianami przeciwciał. Ponadto reakcje poszczepienne wydają się akceptowalne, biorąc pod uwagę korzyści, jakie te szczepionki mogą przynieść. Wydaje się jednak, że reakcje przeciwciał są różne, a potencjalne zagrożenia, takie jak odrzucenie narządu, należy oceniać indywidualnie”. 

Uważamy, że te obserwacje wspierają wykorzystanie badań klinicznych w celu ustalenia, czy dawki przypominające zapobiegające COVID-19 u pacjentów po przeszczepie można włączyć do praktyki klinicznej, tak jak miało to miejsce w przypadku szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i grypie – czytamy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Interwencja”. Policjanci strzelali do schizofrenika. Toczą się dwa śledztwa
Następny artykułKolejny pożar budynku