„Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”
– pisał Juliusz Słowacki, mistrz słowa, który zdawał sobie sprawę z tego, że poprawne przelewanie własnych myśli na papier, nie jest sztuką łatwą. A że język polski do łatwych nie należy to czasami i codzienne posługiwanie się nim sprawia kłopoty.
Fleksja, składnia, fonetyka, frazeologia i oczywiście ortografa – wiele zasad, które trzeba znać a okazją do ich przypomnienia może być Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Językiem ojczystym posługujemy się na co dzień, a w zależności od sytuacji oraz celu jaki chcemy osiągnąć w komunikacji z innymi stosujemy różne formy i często popełniamy językowe gafy. Zdaniem wielu to właśnie z książek czerpiemy wiedzę i uczymy się językowej poprawności. Ludzie, którzy dużo czyta posługują się bogatym słownictwem i są lepszymi oratorami, popełniają tez mniej błędów.
Przygotowując się do dyktanda można skorzystać ze specjalnie przygotowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej wystawy, na której obok wielu słowników znalazły się książki autorstwa profesora Miodka czy profesora Bralczyka – propagatorów pięknego, ojczystego języka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS