9 grudnia przedszkolaki z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Osjakowie wzięły udział w zajęciach „Co robią pszczoły przez dzień cały w pasiece” w ramach projektu „Para-bucha! Książka w ruch”, realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Osjakowie. Spotkanie poprowadziły: dyrektor Barbara Domagała i Małgorzata Dawid oraz nasz gość specjalny, pasjonat pszczelarstwa pan Edward Bator.
Tematem spotkania była pasieka, czyli ule, jak również znaczenie pszczół w życiu człowieka. Jak wygląda życie codzienne pszczół, jakie mają zadania do wykonania np. pszczoły robotnice, pszczoły karmiące larwy, samiec truteń, królowa – matka. Dzięki spotkaniu przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak zareagować na użądlenie oraz poznały krok po kroku tajniki produkcji miodu i innych wyrobów pszczelich.
Pan Edward opowiedział z czego składa się strój pszczelarza oraz wyjaśnił, że strój ten chroni człowieka przed użądleniem pszczół. Dodatkowym atutem zajęć była możliwość przebrania się w strój pszczelarza oraz smakowanie miodu.
Zimowa pora, którą mamy znacznie wpływa na życie pszczół, dlatego Pan Edward opowiedział w jaki sposób pszczoły przygotowują się do zimy i jak spędzają zimę i zapytał „Co by było gdyby pszczoła zimą wyleciała z ula?”. Dzieci chętnie wyrażały swoje spostrzeżenia. Dodatkową atrakcją były zaprezentowane praktyczne wskazówki zastosowania miodu, pyłku i kitu pszczelego w życiu codziennym, które możemy wykorzystać.
Kolejnym przykładem przybliżenia życia pszczół było głośne czytanie książki pt. „Jak pszczółki nauczyły się tańczyć” Marii Kisielowej.
Na zakończenie cała grupa wykonała taniec Mai oraz na chwilę zamieniły się w pszczółki, zbierające nektar z kwiatów.
Tekst i zdjęcia: GBP w Osjakowie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS