A A+ A++

Remonty dróg na Osiedlu Orłowo były przedmiotem interpelacji radnego Michała Walendzika do prezydenta miasta Marka Materka. Radny w wystosowanym na przełomie lipca i sierpnia piśmie szeroko opisał kwestię zniszczenia dróg, szczególnie po nawalnych deszczach. 

„Nawalne deszcze występujące obecnie powszechnie w naszym regionie w okresie lata powodują zniszczenia dróg, zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego i konieczność doraźnych napraw, których efekt znika po najbliższych opadach.

W związku z tym niezbędnych remontów wymaga kilka dróg zlokalizowanych na terenie osiedla Orłowo.

Ulica Przekopowa i Botaniczna stanowią naturalne koryto odpływu wody w kierunku ul. Miłej i Łąkowej. Wraz z wodą niesione są kamienie, żwir, ziemia, wyrywane z mocno zniszczonej nawierzchni drogi. Zatykane są kratki do kanalizacji deszczowej. Część kamieni pozostaje na drodze, tworząc dodatkowe zagrożenie. W przypadku najechania kołem przez pojazd kamień może zostać wystrzelony niczym pocisk i trafić w dom, samochód lub człowieka. Do podobnych sytuacji dochodzi na odcinku ul. Miłej (nigdy nieremontowanym) między ul. Botaniczną a Źródlaną, który również poddany jest silnemu oddziaływaniu wód opadowych, niszczących nawierzchnią i niosących ziemię oraz kamienie zarówno w kierunku ulicy Łąkowej jak i Źródlanej. Do analogicznych zdarzeń dochodzi na ul. Nowej, także doświadczanej skutkami nawalnych opadów deszczu. Nawierzchnia tej drogi także wymaga pilnego remontu. Jest nierówna, z zapadającymi się studzienkami, ubytkami, w wielu miejscach z prawie niewidocznymi już krawężnikami.

Kilka lat temu w momencie wykonywania przez PKP dróg serwisowych wzdłuż torów kolejowych obiecywano wybudowanie brakującej nawierzchni ul. Źródlanej od skrzyżowania z ul. Pogodną do terenów PKP. Do tej pory nie zrealizowano tego zadania, mimo zakończenia prac przez “kolejarzy”. Choć cała ul. Źródlana wymaga remontu, to w szczególności niezbędne jest pilne wykonanie wspomnianego fragmentu od ul. Pogodnej do nieruchomości należących do PKP. Obecnie w miejscu łączenia nawierzchni asfaltowej z gruntową po każdych opadach deszczu tworzy się niebezpieczny uskok, uniemożliwiający bezpieczne poruszanie się pojazdami bez ich uszkodzenia. Za każdym razem niezbędna jest doraźna naprawa, która niesie ze sobą dodatkowe koszty. Szybki remont kilkudziesięciometrowego odcinka drogi zapewni bezpieczeństwo poruszania się, wyeliminuje dodatkowe wydatki związane z naprawami i zlikwiduje wieloletnie uciążliwości mieszańców.

Równie pilna jest modernizacja ul. Nadrzecznej, o której wspominałem w interpelacji sprzed kilkunastu dni. 

Wymienione ulice to przykład najpilniejszych do wykonania prac modernizacji infrastruktury drogowej na osiedlu Orłowo. Nie są to nowo wytyczone drogi, ale istniejące już od wielu lat. Mieszkańcy pobliskich domów dokonują remontów swoich nieruchomości, pielęgnują ogrody i czekają, aby Gmina dostosowała jakość nawierzchni ulic i chodników do stale rosnącej jakości prywatnych nieruchomości. Niestety, mimo faktu, że niejednokrotnie informowałem o konieczności modernizacji wymienionych w tym piśmie ulic, nie zostały one zgłoszone w żadnych programach i naborach, gdzie można pozyskać zewnętrzne dofinansowanie. Znaleźć tam za to można ulice, przy których część mieszkańców stosunkowo niedawno wprowadziła się do nowych domów. W związku z tym proszę, aby w najbliższych naborach na remonty i modernizacje dróg zgłoszone zostały wymienione przeze mnie ulice, których mieszkańcy od wielu lat czekają na poprawę sytuacji, która w związku z nawalnymi opadami deszcze z roku na rok się pogarsza.

Odpowiedzi udzieliła zastępczyni prezydenta miasta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec. 

Stan techniczny tych dróg jest mi doskonale znany. Z tego względu od lat podejmujemy starania o ich poprawę. W ostatnich latach wykonane zostały budowy, modernizacje i kapitalne remonty wielu ulic na os. Orłowo, w tym m.in.: Nowej, Stromej, Wylotowej, Doktorskiej, Duboisa, Mieszały, Pieszej, Dalekiej, Skłodowskiej, Mickiewicza.

Podejmujemy stale staranie o pozyskanie zewnętrznych środków finansowych na modernizacje czy remonty kolejnych ulic na os. Orłowo. Również wtedy, kiedy jest możliwość pozyskanie środków na naprawy szkód w infrastrukturze komunalnej spowodowanych przez deszcze nawalne.

Zgłoszenie takich szkód do świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego złożone zostało po opadach burzowych, jakie miały miejsce 10.06.2024 r. Dotyczyło ono m.in.: ul. Źródlanej, ul. Malinowej, ul. Żurawiej, ul. Botanicznej, ul. Wąwóz. Niestety Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie stwierdził tego dnia opadów o charakterze nawalnym. Z tego względu nasze zgłoszenie pozostało bez rozpatrzenia. Ponowne zgłoszenie dotyczące tych samych ulic złożone zostało po opadach, jakie miały miejsce 11 – 14 lipca 2024 r. Z deklaracji Wojewody Świętokrzyskiego wynika, że do zgłoszonych szkód po tych opadach nie będzie wymagane przedłożenia ekspertyzy IMiGW. Pozostaję w przekonaniu, że nasze starania w tym przypadku przyniosą oczekiwane rezultaty” – czytamy w odpowiedzi wiceprezydent Gralec.  

***

Jak informuje rzeczniczka wojewody Angelina Kosiek, dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim nastąpi podpisanie umów na remonty dróg zniszczonych przez nawalne deszcze. Wojewoda świętokrzyski Józef Bryk podpisze umowy z przedstawicielami siedmiu samorządów: czterech powiatów i trzech gmin. W maju i czerwcu nawalne deszcze zniszczyły infrastrukturę drogową na ich terenie. Decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji na remont 21 dróg – powiatowych i gminnych – trafi 18,8 mln zł. Na tej liście nie ma żadnego samorządu z powiatu starachowickiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozwód gwiazd. Byli razem tylko cztery lata
Następny artykułPS5 Pro z 40-50 ulepszonymi grami z PS5 na premierę. PS5 Pro Enhanced w przyszłości także w innych tytułach