Osiedle nie może być miejscem, gdzie stłoczone, pozbawione światła i zieleni budynki zmuszają do zaglądania sąsiadom do okien, ani też zbiorem oddalonych od siebie, samotnych wieżowców, pomiędzy którymi hula wiatr. Skala budynków nie powinna przytłaczać mieszkańców, a przestrzenie między nimi mają być przyjazne i bezpieczne – uważa architekt Oskar Grąbczewski, prelegent 4 Design Days 2020.
Osiedla na nowo – jak tworzyć małe ojczyzny przyjazne mieszkańcom? Kompletne, wygodne i ekologiczne – na co stawiają architekci, co proponują deweloperzy, czego oczekują mieszkańcy? Czy to koniec betonowej dżungli na osiedlach – jak i gdzie chcą mieszkać ludzie? Między innymi o tym będziemy rozmawiać podczas 4 Design Days 2020!
Osiedle nie może być monokulturą. Mieszkańcy potrzebują sklepów, usług, żłobków, przedszkoli, szkół, bibliotek, miejsc spotkań.
– Miasta pozwalają na realizację hektarów zabudowy mieszkaniowej bez zapewnienia im niezbędnych funkcji towarzyszących. To musi się zmienić – apeluje Oskar Grąbczewski, OVO Grąbczewscy Architekci, który podczas 4 Design Days weźmie udział w sesji #architecturechallenge. Osiedla na nowo. Ekspert przedstawi także inwestycję TBS przy ul. Mariackiej.
– Zabudowa mieszkaniowa powinna powstawać w mieście, a nie na jego obrzeżach. Powinniśmy dbać o minimalizowanie transportu, o powstrzymanie zjawiska “urban sprawl”, jak również o pełne wykorzystanie potencjału centrów miast, które powinny żyć 24 godziny na dobę, a nie pustoszeć po godzinie 17.00 – uważa Oskar Grąbczewski.
Osiedle przyjazne mieszkańcom to osiedle „zielone”.
– Drzewa, krzewy, trawniki, uprawy warzyw i owoców – każda forma zieleni polepsza standard mieszkaniówki. Zieleń na dachach, tarasach, fasadach – kiedyś traktowano ją jako architektoniczne fantazje, dziś to dobry standard, który nota bene podnosi rynkową i marketingową wartość architektury – mówi Oskar Grąbczewski.
Nowe osiedla muszą też czerpać z eko-rozwiązań.
– Deweloperzy już coraz częściej o nich mówią, bo słyszą, że ich przyszli klienci chcą dbać o środowisko. Zaczynają dostrzegać w tym potencjał rynkowy. Sądzę, że właśnie ekologia będzie nową marketingową zachętą w branży w najbliższym czasie – prognozuje Zbigniew Maćków, założyciel Maćków Pracownia Projektowa, prelegent 4 Design Days i sesji #architecturechallenge. Osiedla na nowo.
W trakcie wydarzenia architekt przedstawi też osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, którego jest współtwórcą. To na tym osiedlu pojawiły się pierwsze rozwiązania proekologiczne: pełna retencja wody deszczowej, fotowoltaika, miejskie ogrzewanie, czy oświetlenie LED-owe. Pionierskie zrównoważone osiedle mieszkaniowe powstaje od dziewięciu lat i wciąż się rozwija.
Ale czy łatwo pogodzić oczekiwania dewelopera i mieszkańców?
– To tylko pozornie przeciwne strony barykady. Mądrze przygotowana inwestycja adresuje potrzeby określonej grupy klientów, z czego wynika, że pogodzenie tych oczekiwań powinno być fundamentem każdej efektywnej inwestycji mieszkaniowej – twierdzi Tomasz Wuczyński, Grupa Plus Architekci, prelegent 4 Design Days 2020 i sesji #architecturechallenge. Osiedla na nowo.
– Godzenie interesów dewelopera i mieszkańców to łatwe zadanie dla mądrych deweloperów – podsumowuje.
Podczas 4 Design Days Tomasz Wuczyński przedstawi założenia inwestycji Zendo Wilanów.
Zapraszamy do udziału w sesjach:
6 lutego 2020 r. | 14.00-15.30 | scena Spodek
sesja dyskusyjna
#architecturechallenge. Osiedla na nowo
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS