Przemierzając ulice w popularnych miejscowościach górskich, można zauważyć wiele punktów gastronomicznych, straganów z pamiątkami, czy też punktów, w których można zakupić tradycyjne serki góralskie, czyli oscypki. Pomimo tego, że jest to przysmak charakterystyczny dla Podhala, to można go kupić w niemal każdym regionie górskim w Polsce.
Oryginalny oscypek jest wytwarzany z mleka owczego. I właśnie tu może pojawić się pewien dylemat podczas zakupu – czy aby na pewno zakupiony oscypek został wyprodukowany z mleka owczego? Pomimo zapewnień sprzedawcy, większość osób nie do końca wierzy sprzedawcom i decyduje się wybrać takie punkty, które oferują tylko i wyłącznie oryginalne oscypki. Jest ich całkiem sporo i to również poza Podhalem.
Mleko owcze, krowie, a może mieszane? Jak odróżnić oryginalny oscypek od podróbki?
Okazuje się, że oscypki w polskich górach można kupić o każdej porze roku. I tu powinna zapalić się “czerwona lampka”. Skoro jest to oryginalny oscypek, to powinien być wyprodukowany z mleka owczego. A, że jest to produkt sezonowy, to takie mleko pozyskuje się w okresie od maja do połowy października, czyli w miesiącach, kiedy owce pasą się na górskich halach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tak wygląda sytuacja w przypadku oscypków, które posiadają certyfikat. Oznacza to, że oscypki, które są sprzedawane zimą, czy wczesną wiosną, zostały wyprodukowane z mleka krowiego.
Oryginalne oscypki posiadają specjalny certyfikat i pewne elementy, które pozwalają odróżnić go od podróbki. Co ważne, nie oznacza to, że oryginalny oscypek można zakupić tylko w Tatrach. Taką możliwość daje również Szczawnica – noclegi z wyżywieniem w tej miejscowości, bardzo często oferują opcję obiadów, w których oryginalny oscypek jest obecny. Rezerwacji takiego noclegu dobrze jest dokonać właśnie teraz, bo tylko do końca marca 2023 obowiązuje ważność bonu turystycznego. Obiekty, które akceptują taką formę płatności, można znaleźć w portalu Nocowanie.pl. Oprócz obiektów z wyżywieniem, w Szczawnicy i okolicach znajduje się tu również kilka bacówek, w których można zakupić produkty z mleka owczego.
Najważniejsze elementy, które pozwolą odróżnić oryginalnego oscypka od podróbki to przede wszystkim:
- charakterystyczny wygląd — przyjmuje się, że oryginalny oscypek ma kształt podkowy o wymiarach 17-22 cm długości i 7-9 cm szerokości; jego powierzchnia jest gładka i sucha, a kolor może być od jasnożółtego do brązowego;
- wyrazisty, ostry smak, który jest lekko pikantny i słony;
- intensywny, przyjemny zapach, który przypomina zapach dymu z drewna;
- prawdziwy oscypek jest produkowany z mleka owczego;
- oryginalny oscypek powinien posiadać odpowiednie certyfikaty i oznakowania, takie jak Chronione Oznaczenie Geograficzne, co oznacza, że produkt został wyprodukowany zgodnie z tradycyjnymi metodami i spełnia wysokie standardy jakości.
Gdzie kupić oryginalne oscypki i inne produkty z mleka owczego?
Warto podkreślić, że oscypek nie jest jedynym produktem wytwarzanym z mleka owczego. W popularnych górskich miejscowościach można zakupić również żentycę, czyli serwatkę z mleka owczego, która gasi pragnienie w upalne dni. Dostępny zazwyczaj jest też bundz wędzony, serki małe, czy korboce wędzone i białe.
Decydując się na zakup tych produktów, dobrze jest wybrać te miejsca, w których ma się pewność, że oscypek i inne produkty z mleka owczego są w pełni oryginalne. W takiej sytuacji, dobrze jest udać się do bacówek, które znajdują się przy popularnych szlakach górskich. Są to np. bacówki na Rusinowej Polanie, w Dolinie Kościeliskiej, czy Dolinie Chochołowskiej. Oryginalne serki można zakupić również w kilku punktach w Pieninach.
Decydując się na zakup oscypka na straganie, dobrze będzie poprosić sprzedawcę o okazanie specjalnego certyfikatu, który poświadczy, że produkt jest oryginalny. Tego typu serki można kupić również poprzez strony internetowe, które oferują produkty z certyfikatem, prosto z Podhala.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS