Lekarz orzecznik podejmie decyzję na podstawie oceny narażenia zawodowego, dokonanej przez sanepid.
To przewiduje projekt zmiany rozporządzenia Rady Ministrów ws. chorób zawodowych, autorstwa ministra zdrowia. Wymogła ją sytuacja epidemiczna. Zmiany doprecyzowują sposób i tryb postępowania ws. zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych i w przypadku śmierci pracownika albo byłego pracownika objętego zgłoszeniem, jak również wyeliminowania sporów o właściwość między organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Lekarz zatrudniony w jednostce orzeczniczej ma wydawać orzeczenie lekarskie na podstawie oceny narażenia zawodowego przeprowadzonej tylko przez Państwową Inspekcję Sanitarną, co ma skrócić cały proces i umożliwić szybkie wydanie decyzji.
Czytaj także:
Ocena będzie też wykorzystana przy podejmowaniu decyzji przez inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej lub decyzji o braku podstaw do jej stwierdzenia. W związku z tym inspektor sanitarny, który otrzymał zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej, rozpocznie postępowanie, w szczególności przeprowadzi ocenę narażenia zawodowego i sporządzi kartę tej oceny, którą ze skierowaniem na badania przekaże odpowiedniej jednostce orzeczniczej.
W przypadkach uznanych przez lekarza za uzasadnione stanem zdrowia pracownika (lub byłego pracownika) albo w przypadkach śmierci pracownika (lub byłego pracownika) lekarz wyda orzeczenie lekarskie na podstawie dokumentacji medycznej.
Zapał ministra studzi jednak radca prawny Rafał Kania.
– Proponowane zmiany tylko pogłębią patologię postępowań o stwierdzenie chorób zawodowych. Już dzisiaj są one niemal automatyczne, wbrew przepisom kodeksu pracy. Pracodawcy są pozbawieni podstawowych praw w tych postępowaniach – mówi.
Jego zdaniem chybiony jest pomysł, by orzeczenie lekarskie było wydawane na podstawie karty narażenia zawodowego przygotowanej jedynie przez organ. Zwię … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS