A A+ A++

Ortopeda już dawno nie jest jedynie specjalistą, który pomaga nam w przypadku wad postawy. Obecnie jest to bardzo wszechstronny specjalista, do którego często udajemy się w przypadku urazów czy kontuzji, ale również różnorodnych chorób, w tym niektórych nowotworów. Nie może dziwić, że lekarze tej specjalizacji są poszukiwania bardzo często również w Krakowie.

Ortopeda, co leczy?

Ortopeda jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób naszego układu ruchu. Zajmuje się on problemami, które dotyczą niemal całego naszego układu kostnego, z wyłączeniem jedynie naszej czaszki. W zakresie zainteresowania ortopedy znajdują się również układ mięśniowy, więzadłowo-stawowym, krwionośnym czy nerwowym. Problemy z nimi to również powód, by poszukiwać właśnie ortopedy.

Najczęściej do ortopedy udajemy się jednak z powodów najbardziej trywialnych. Złamania, skręcenia, inne kontuzje, wady postawy – to one sprawiają, że największa ilość pacjentów poszukujące tego specjalisty. Warto jednak pamiętać, że choroby zapalne kości i stawów, przeciążenia stawów, nowotwory kości czy schorzenia kręgosłupa, ale także liczne choroby, jak choroba Olliera, to również powody, by poszukiwać odpowiedniego dla nas ortopedy.

Trzeba pamiętać, że w przypadku chęci skorzystania z pomocy ortopedy na NFZ, trzeba najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a dopiero gdy on uzna, że jest nam potrzebna pomoc specjalisty, wyda nam stosowne skierowanie, które umożliwi nam zapisanie się do wybranego przez nas ortopedy. Możemy również zdecydowany się na wizytę prywatną, wtedy nie musimy potrzebować skierowania.

Dodatkowo, zdecydowanie się na wizytę prywatną to znacznie krótsze terminy – często wizyta na NFZ to nawet kilka tygodni lub miesięcy oczekiwania na wizytę, podczas gdy wizyta prywatna u ortopedy to najczęściej maksymalnie kilka dni czekania.

ortopeda Kraków

Co to jest rezonans magnetyczny?

Kiedy decydujemy się na wizytę u ortopedy, często będzie on rozpoznawał nasz problem właśnie za pomocą poszczególnych badań w ramach diagnostyki obrazowej. Jedną z nich jest właśnie rezonans magnetyczny. Warto wiedzieć o nim więcej, również dlatego, by być przygotowanym na przebieg samego badania.

Rezonans magnetyczny MRI w Krakowie pozwala nam na badanie wszystkich anatomicznych struktur naszego organizmu w sposób jak najbardziej nieinwazyjny.

Dzięki rezonansowi magnetycznemu możemy nie tylko dowiedzieć się, w jakim stanie są poszczególne elementy naszego ciała (w tym kości), ale również, jeżeli zajdzie taka potrzeba, dowiemy się również, czy prawidło funkcjonują. Do tego potrzebne jest jednak użycie kontrastu. Kontrast sam w sobie jest bezpieczny, ale u niektórych pacjentów może on wywoływać reakcję alergiczną.

Sam rezonans jest bezpieczny, jednak nie jest to badanie przyjemne. Trwa ono najczęściej od 15 min do 45 minut, i w tym czasie musimy nie tylko znajdować się w aparacie skanującym, ale dodatkowo musimy się w nim nie ruszać – będzie to problematyczne zwłaszcza dla osób z klaustrofobią.

Pamiętajmy, że w przypadku chęci zdecydowania się na rezonans magnetyczny na NFZ, czas oczekiwania często przekracza ponad 6 miesięcy, jednak na badanie można zdecydować się również prywatnie.

RTG – co to jest?

RTG, czyli popularne prześwietlenie, to kolejne badanie, dzięki któremu możemy sprawdzić stan m.in. naszych kości. W tym przypadku otrzymujemy jednak obraz dwuwymiarowy, podczas gdy w przypadku tomografii komputerowej mamy obraz 3D. RTG polega na naświetlaniu wybranego rejonu naszego ciała wiązką promieni rentgenowskich.

Samo RTG w Krakowie jest badaniem bardzo prostym i bardzo powszechnym, stąd jest ono realizowane bardzo często w przypadku nawet podstawowych problemów, z którymi zgłaszamy się właśnie do ortopedy.

Samo badanie trwa bardzo krótko, do tego oczywiście jest bezinwazyjne i bezbolesne. Jeżeli RTG nie będzie dotyczyć naszego brzucha lub jego okolic, jako pacjenci nie będziemy musieli się do niego przygotowywać w sposób specjalny.

Tomografia komputerowa, co to jest?

Tomografia komputerowa w Krakowie to kolejne badanie, na które możemy zostać skierowani w przypadku wizyty u ortopedy. W tym przypadku doświadczymy naświetlania promieniowaniem rentgenowskim, a efektem jest obraz trójwymiarowy.

Badanie wykonywane jest za pomocą tomografu, i można nawet porównać je do rezonansu magnetycznego. W tym przypadku będziemy musieli jednak nie tylko nie ruszać się podczas badania, ale również starać się nie oddychać w momencie, w którym dokonywany jest pomiar.

Do samego badania nie trzeba przygotowywać się specjalnie. Wykonywane jest ono jednak na czczo, a w przypadku, gdy podawany będzie nam kontrast, warto pamiętać o odpowiednim nawadnianiu naszego organizmu przez przynajmniej kilka dni przed wykonaniem badania.

USG kolana, co może wykazać?

USG kolana w Krakowie umożliwia precyzyjną ocenę chorób i urazów ścięgien, ale również więzadeł pobocznych i częściowo struktur wewnątrzstawowych kolana. Istnieją jednak problemy, związane głównie z więzadłami, gdzie badanie USG kolana okaże się często niewystarczające. Wielką przewagą USG nad innymi badaniami jest fakt, że pozwala nam ono dynamicznie oceniać stan naszego kolana.

artykuł promocyjny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPIŁKA RĘCZNA. Nasi pauzowali. Wyniki 10. kolejki
Następny artykuł“System opieki zdrowotnej na razie wytrzymuje, ale…”. Ukraina wprowadzi lockdown