A A+ A++

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, której podstawowym celem jest leczenie wad zgryzu pacjentów. Leczenie ortodontyczne przede wszystkim jest kojarzone z poprawą estetyki uśmiechu. Korygowanie wad zgryzu przywraca właściwe funkcje szczęki, czyli przegryzanie, rozdrabnianie pokarmu czy poprawną wymowę. Wady zgryzu mogą mieć wielorakie przyczyny.

Dlaczego leczenie ortodontyczne jest ważne?

W wielu przypadkach impulsem do wizyty u ortodonty są względy estetyczne. Jednak leczenie ortodontyczne powinno być podejmowane również ze względu na inne aspekty. Niektóre z wad zgryzu znacznie ograniczają ruchy żuchwy i utrudniają przeżuwanie. Prawidłowo uszeregowane zęby umożliwiają prawidłowe gryzienie i żucie. Nieprawidłowo ułożone zęby uniemożliwiają dokładne ich mycie. To przyczynia się do powstawania próchnicy. Krzywy zgryz powoduje nierówne przenoszenie siły na przyzębie, co powoduje powstawanie zmian patologicznych. W niektórych przypadkach wady zgryzu powodują wady wymowy.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne jest dostępne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jednak prostowanie zębów u starszych pacjentów jest procesem dłuższym i bardziej skomplikowanym. Najczęściej do gabinetu ortodonty trafiają pacjenci do 16. roku życia, którzy dostali skierowanie od stomatologa lub pediatry. Warunkiem rozpoczęcia leczenia ortodontycznego jest sanacja jamy ustnej, a mianowicie wszystkie zęby muszą być wyleczone, a pacjent nie może zmagać się z żadnym zapaleniem dziąseł czy przyzębia. Najpopularniejszą i najbardziej skuteczną metodą leczenia ortodontycznego jest założenie na zęby aparatu ortodontycznego.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Pierwsza wizyta u ortodonty to po prostu zwykła konsultacja. Lekarz wykonuje zdjęcia i modele oraz wstępnie omawia wadę pacjenta. Na kolejnej wizycie ustalany jest plan leczenia, a także harmonogram kolejnych wizyt. Często na początku konieczne jest także podjęcie leczenia stomatologicznego, które ma na celu usunięcie powstałej próchnicy. To bardzo ważne, gdyż tylko w przypadku zębów pozbawionych próchnicy można rozpocząć leczenie ortodontyczne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak Unia chce się rozprawić z reklamą polityczną w Internecie
Następny artykułOjciec dał prowadzić auto pijanemu synowi. 18-latek nie miał prawa jazdy