A A+ A++

Unijne rozporządzenie metanowe stanowi duże wyzwanie dla przedsiębiorstw wydobywających węglowodory w kraju – ocenił w Sejmie Piotr Sosnowski z Orlenu. Spółka chce w najbliższych latach zwiększyć wydobycie gazu do ponad 4 mld m sześc.

fot. DronVideo / / Shutterstock

“Wydobycie krajowe ani w zakresie gazu ziemnego, ani w zakresie ropy naftowej oczywiście nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania gospodarki na te surowce, ale to co mamy, staramy się wykorzystać w największym możliwym zakresie” – powiedział na posiedzeniu podkomisji ds. infrastruktury krytycznej, górnictwa i energetyki Piotr Sosnowski, z-ca dyrektora biura regulacji i wsparcia handlu gazem w Orlenie.

Dodał, że m.in. nowe technologie pozwalają spółce na lekkie zwiększenie wydobycia w najbliższych latach do ponad 4 mld m sześc., które przez jakiś czas były pewnym pułapem, ale to nie będzie znaczący wzrost udziału wydobycia krajowego w zaspokajaniu krajowego popytu.

Z prognozy Orlenu przedstawionej posłom wynika, że spółka planuje zwiększenie krajowego wydobycia gazu ziemnego z 3.536 mln m sześc. w 2024 r. do 4.278 mln m sześc. w 2030 r. oraz zwiększenie produkcji ropy naftowej z 814 tys. ton w 2024 r. do 840 tys. ton w 2030 r.

“Nie ukrywajmy też, że czekają nas bardzo duże wyzwania związane z wydobyciem w Polsce. Mówię tutaj głównie o tzw. rozporządzeniu metanowym, które nakłada bardzo istotne obowiązki na przedsiębiorcę, który wydobywa węglowodory” – dodał Sosnowski.

Jak zaznaczył, rozporządzenie to ma zmniejszyć emisję metanu m.in. poprzez zakazanie tzw. rutynowego spalania.

“My się oczywiście do tego rozporządzenia dostosowujemy, mamy opracowane projekty (…), tylko nie ukrywam, że to będzie kosztowne, czasochłonne i pracochłonne” – zaznaczył i wyraził nadzieję na zmniejszenie obciążeń dla spółek wydobywczych w ramach nowelizacji krajowego prawa górniczego i geologicznego.

Przyjęte w maju przez Radę UE rozporządzenie wprowadzi nowe wymogi w kwestii pomiarów, sprawozdawczości i weryfikacji dotyczących emisji metanu w sektorze energii. Ponadto przewidziano środki ograniczające emisje, takie jak wykrywanie wycieków metanu i naprawianie nieszczelności oraz ograniczanie uwalniania do atmosfery i spalania gazu w pochodni. (PAP Biznes)

jz/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLiście – zbierać czy pozostawić?
Następny artykuł82-latek jechał pod prąd DK 629. Doprowadził do koszmarnego wypadku.