A A+ A++

W poniedziałek PKN Orlen ogłosił, że kupuje wydawnictwo Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group. Polska Press to jedno z największych wydawców w Polsce. Polska Press ma 20 dzienników regionalnych, blisko 120 tygodników lokalnych, w portfolio Grupy jest też około 500 witryn online.

Spółka jest dziś wydawcą dziennika „Polska The Times” oraz 20 dzienników regionalnych, m.in. “Kuriera Lubelskiego”, “Gazety Pomorskiej”, “Dziennika Polskiego”, “Kuriera Porannego”, czy “Echa Dnia”. Polska Press wydaje również dodatki telewizyjne, tygodniki ogłoszeniowe, a także bezpłatną gazetę miejską “Nasze Miasto”. Spółka jest też właścicielką serwisów internetowych, m.in. motofakty.pl, naszemiasto.pl czy gol24.pl. Posiada też własną agencję informacyjną. Agencja Informacyjna Polska Press przygotowuje codzienny serwis informacyjny dla gazet regionalnych.

Jacek Brzuszkiewicz: – PKN Orlen kupuje wydawnictwo Polska Press. Co to oznacza?

Krzysztof Hetman: – PiS chce stworzyć kolejne medium na wzór telewizji rządowej dla niepoznaki nazywanej publiczną, gdzie mamy do czynienia z bezczelną i cyniczną propagandą i informacjami z jednego klucza. Czyli choćby złej Unii Europejskiej, która jest wszystkiemu winna.

Teraz PiS, oprócz telewizji, będzie miał do swojej dyspozycji 20 dzienników lokalnych, kilkaset portali internetowych i jeszcze mocniejszy przekaz dnia. No bo chyba sobie pan nie wyobraża, że dziennik, czy portal internetowy Daniela Obajtka (prezes PKN Orlen – red. ) napisze krytyczny wobec władzy tekst, czy przeprowadzi dziennikarskie śledztwo w sprawie nieprawidłowości z PIS-em w tle.

Słowem, co do joty zmierzamy węgierską ścieżką, gdzie rząd Victora Orbana już dawno podporządkował sobie media.

To realne zagrożenie?

Jak ważne są wolne media niech świadczy choćby ostatnia historia właśnie z węgierskiego podwórka. Chyba wszyscy słyszeli o przyłapanym na gejowskiej imprezie seksualnej węgierskim ultrakonserwatywnym polityku który jest, a raczej był, niezwykle wpływową postacią w partii V. Orbana, a także jego wiernym druhem.

Wszyscy rozumiemy kontekst tej sytuacji, hipokryzje i bezczelność, w której zdeklarowany homofob okazał się gejem w dodatku jak twierdzi policja posiadającym narkotyki.

Ale z węgierskich mediów można się dowiedzieć tylko o tym że poseł partii Fidesz wziął udział w przyjęciu towarzyskim które łamało obowiązujące zasady sanitarne i obostrzenia w związku z pandemią. Tylko tyle.

Ponadto według mediów na Węgrzech cała sprawa to prowokacja lewacka która miałaby być odwetem za weto jakie Premier V. Orban wraz z

Premierem M. Morawieckim chcą złożyć w odniesieniu do unijnego budżetu.

To jak jest to przedstawiane na Węgrzech relacjonował mi kolega z PE. Jak o tym opowiadał to miałem przed oczami paski z TVP.

Jak wyglądają media na Węgrzech?

– Po przejęciu władzy na Węgrzech przez partię Fidesz w 2010 roku uchwalono nową ustawę o mediach publicznych. Kierownicze stanowiska w mediach objęli dziennikarze związani z tą partią. Ustawę o koncentracji mediów zmieniono na korzyść węgierskich nadawców.

Duże poruszenie w Europie wywołało zamknięcie w 2016 roku największego węgierskiego dziennika opozycyjnego “Nepszabadsag” (po polsku Wolność Ludu). Wkrótce potem zamknięto także inną, krytyczną wobec rządu gazetę i jeden magazyn polityczny.

Obecnie większość zajmujących się polityką mediów pozostaje w tej chwili bezpośrednio w rękach rządu pod kierownictwem Viktora Orbana albo jego sympatyków.

Dodatkowo kontrolę nad mediami lokalnymi sprawuje agencja rządowa, która wydaje im koncesję niezbędną do funkcjonowania.

Krzysztof Hetman jest szefem PSL-u na Lubelszczyźnie i jednym z pięciu wiceprzewodniczących partii. Od 2014 r. zasiada w Europarlamencie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułForum Młodych PiS z pomocą potrzebującym przed świętami
Następny artykułFrancja: świece w oknach na znak modlitwy o ustanie pandemii