A A+ A++

Decyzję o połączeniu Orlenu z PGNiG oceniam jednoznacznie negatywnie. Ona wpisuje się w dość powszechną megalomanię obecnie rządzących. Plan prezesa Daniela Obajtka łączenia wszystkiego ze wszystkim. Podobnie negatywnie oceniałem decyzję o połączeniu Orlenu z Lotosem. Mówiłem o tym wielokrotnie – mówi Salonowi 24 Janusz Steinhoff, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka, w latach 1997-2001.

Politycy PiS i prorządowi komentatorzy mówią, że dzisiejszy dzień jest „historyczny”. Dziś zapadła bowiem decyzja o połączeniu paliwowego giganta – PKN Orlen z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG). Jak ocenia Pan tę fuzję? 

Janusz Steinhoff: Decyzję o połączeniu Orlenu z PGNiG oceniam jednoznacznie negatywnie. Ona wpisuje się w dość powszechną megalomanię obecnie rządzących. Plan prezesa Daniela Obajtka łączenia wszystkiego ze wszystkim. Podobnie negatywnie oceniałem decyzję o połączeniu Orlenu z Lotosem. Mówiłem o tym wielokrotnie.

Przeczytaj też:

Historia dzieje się na naszych oczach. PKN Orlen połączył się z PGNiG

Zwolennicy fuzji tłumaczę jednak, że jak najbardziej ma ona głęboki sens. Powstaje potężny koncern, jeden z największych w Europie?

Oczywiście, że powstaje podmiot większy od swoich składowych. Ale to wcale nie oznacza, że jest to korzystne. Przede wszystkim, zarządzanie takim podmiotem będzie dużo trudniejsze. Po drugie podmiot o większej kapitalizacji przyłącza się do podmiotu o mniejszej kapitalizacji. A po trzecie, wszelkie decyzje  połączenia Orlenu, czy to z gdańską Energą, czy Lotosem w ogóle nie wpisywały się w koncepcję  budowy wielkiego koncernu. Ten wielki koncern budowali poprzednicy pana Obajtka. To oni dokonali akwizycji stacji benzynowych w Niemczech, Unipetrolu w Czechach, Możejek itd.

Natomiast obecna fuzja ma miejsce w warunkach łamania zasad konkurencji. W przypadku Lotosu i Orlenu Komisja Europejska podjęła decyzję o środkach zaradczych, które z punktu widzenia Skarbu Państwa były zdecydowanie nieracjonalne i szkodliwe. W przypadku PGNiG mieliśmy spółkę Skarbu Państwa, działającą na rynku gazowym. Na którym był Polsce potrzebny rynek bardziej konkurencyjny. Udział PGNiG w tym rynku był ogromny i powinien być wszelkimi metodami, przy użyciu środków, które ma państwo, osłabiany. Po to, żeby zwiększyć konkurencję na rynku. Łączenie z Orlenem to krok w zdecydowanie przeciwnym kierunku.

Jaki był więc cel połączenia Orlenu z PGNiG?

W tej sytuacji można  przypomnieć przejęcie przez PKN Orlen koncernu Passauer Grup i Polskapress. Wtedy wszędzie pojawiał się argument o kapitalizacji portali internetowych, lokalnych gazet. A chyba każdy ma świadomość, czemu to połączenie służyło. W przypadku połączenia Orlenu z PGNiG również nie widzę żadnych przesłanek za połączeniem, poza megalomanią wielu politycznych liderów. To wpisuje się też w projekt ustawy, z którego pod wpływem krytyki wycofali się rządzący.

Chodzi o stworzenie rady stabilizującej polskie państwowe spółki. Liderom PiS przyśnił się scenariusz, w którym nawet po utracie władzy zachowują kontrolę nad największym i najpotężniejszym polskim koncernem. Scenariusz ten się na razie nie spełnił, ponieważ były bardzo mocne kontrowersje, również w mediach. Rząd się w ostatniej chwili z projektu wycofał. Wciąż jest jednak marzenie o silnych spółkach, na które po utracie władzy obecnie rządzący będą mieć wciąż wpływ. I połączenie Orlenu z PGNiG ma też być w tym pomocne.

Przeczytaj też:

Prezydent Bolsonaro zabrał głos. Będzie pokojowe przekazanie władzy w Brazylii?

Opłata za media społecznościowe. Elon Musk zapowiedział płatności na Twitterze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Życie patyczaków ubranych w czarne rurki”. Wstrząsające kulisy modelingu
Następny artykułZe szpitala w Kępnie do szpitala w Ostrowie. „Doszło do urazu okołoporodowego” [AKTUALIZACJA]