Trójstronna umowa przewiduje powołanie spółki, w której większościowe udziały obejmie płocka grupa. Celem nowego podmiotu będzie budowa elektrowni zasilanej gazem ziemnym.
PKN Orlen, Energa i PGNiG zawarły umowę inwestycyjną dotyczącą kierunkowych zasad współpracy przy budowie bloku energetycznego w technologii zasilania paliwem gazowym w Elektrowni Ostrołęka C. Strony zobowiązały się do współpracy poprzez powołanie nowej spółki. Przejmie ona od Elektrowni Ostrołęka (po 50 proc. udziałów mają w niej Energa i Enea) wybrane aktywa i pasywa niezbędne dla realizacji projektu gazowego. W nowej spółce Orleni i Energa obejmą łącznie 51 proc. Pozostałe 49 proc. udziałów ma przypaść PGNiG.
Strony zakładają, że nowa spółka zostanie powołana do końca czerwca przyszłego roku. Zanim to nastąpi konieczne będzie m.in. pozyskanie zgody odpowiednich organów antymonopolowych. Ponadto PGNiG chce przeprowadzić badanie due dilligence projektu gazowego. Musi też pozyskać odpowiednie zgody organów korporacyjnych.
Poza umową o powołaniu nowej spółki Orlen zawarł z PGNiG aneks do umowy na dostawy gazu do końca 2027 r., z opcją przedłużenia do końca 2028 r. Kontrakt uwzględnia również przyszłe zapotrzebowania na błękitne paliwo dla mającej powstać Elektrowni Ostrołęka C.
– Pozyskanie partnera do budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce to kolejny krok przybliżający nas do rozpoczęcia tej ważnej inwestycji. Wpisuje się ona w założenia nowej strategii PKN Orlen do 2030 r. związane z niskoemisyjnością oraz zabezpieczeniem systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
– Współpraca PKN Orlen z PGNiG wnosi pozytywny impuls do transformacji polskiej energetyki w oparciu o niskoemisyjne paliwo przejściowe, jakim jest gaz ziemny. Dla PGNiG to pewny i wieloletni odbiorca dużych wolumenów gazu, którego użycie w Ostrołęce, zamiast węgla, zminimalizuje przedostawanie się do powietrza niebezpiecznych dla zdrowia pyłów i wydatnie zmniejszy poziom emisji gazów cieplarnianych – twierdzi z kolei Paweł Majewski, prezes PGNiG.
materiały prasowe
We wtorek Rada Nadzorcza Enei zdecydowała o rezygnacji spółki z zaangażowania kapitałowego w budowę bloku gazowego w ramach Projektu Ostrołęka C.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na w … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS