Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem serwisu internetowego jest Bomega sp. z o.o. KRS:0000841054, NIP: 9112034523; REGON: 386056613. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: adres poczty elektronicznej: [email protected]
„Coraz częściej trafiają do nas matki, które mówią, że nie miały czym karmić dzieci, przez co te głodowały. Wojna zaostrza ubóstwo” – mówi siostra Kamila Frydryszewska ze Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia. Pod Charkowem prowadzą one dom samotnej matki, do którego coraz częściej trafiają kobiety z terenów, które były pod rosyjską okupacją. Wszystkie żyły w piwnicach, doświadczyły bombardowań, co szczególnie negatywnie odbija się na dzieciach.
Beata Zajączkowska – Watykan
Polska orionistka, która od dziesięciu lat pracuje na Ukrainie wyznaje, że po wybuchu wojny siostry wywiozły mamy i dzieci na zachodnie tereny tego kraju. Od stycznia jednak wróciły do Korotycz i na nowo otworzyły ośrodek. Dodaje, że sytuacja jest względnie spokojna, bo 40 km od ich domu trwają walki. „Dużo ludzi zwraca się o pomoc, próbujemy być w tym trudnym czasie z ludźmi” – mówi Radiu Watykańskiemu siostra Kamila.
Orionistka z Ukrainy: mimo wojny staramy się ocalić dzieciństwo
„To są samotne mamy z dziećmi w różnego rodzaju kryzysowych sytuacjach. Przeważnie kierują je do nas służby socjalne, gdy nie mają, gdzie mieszkać i z jakieś powodów znalazły się na ulicy. Często są to ofiary przemocy, czasem trudnych warunków życia. Ostatnio coraz częściej trafiają do nas mamy, które mówiły, że nie miały czym karmić dzieci, że dzieci głodowały. To nowe zjawisko. To właśnie ta sytuacja wojenna tak zaostrza ubóstwo. Tak, to są właśnie nasi podopieczni przede wszystkim – mówi papieskiej rozgłośni siostra Kamila. – Trafiają do nas mamy z tych terenów, gdzie była okupacja. Też osoby z terenów do tej pory okupowanych. Mieszka u nas pani z Sewierodoniecka i dziewczyny z Kupiańska, które mają rozbite domy i nie mają gdzie wrócić. Te wszystkie osoby, które są u nas doświadczyły życia w piwnicach i bombardowań. W tej chwili mieszkają u nas 43 osoby, łącznie mamy z dziećmi. W sumie możemy przyjąć około sześćdziesięciu osób jednocześnie – mam z dziećmi.“
Wakacje w Fastowie
Orionistki zorganizowały właśnie swoim podopiecznym wakacje i zabrały dzieci do prowadzonego przez dominikanów ośrodka w Fastowie. „Mimo wojny staramy się ocalić dzieciństwo. Sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ w regionie Charkowa nie działają szkoły i nauka jest jedynie zdalna, a i tak wiele dzieci z tego nie korzysta, bo nie mają internetu, a w wielu wioskach nie ma prądu” – mówi siostra Kamila. Wskazuje, że organizowanie pomocy dzieciom jest bardzo naglącym wyzwaniem, ponieważ nie kontaktują się ze sobą, siedzą pozamykane w domach. „W Fastowie mają wiele atrakcji i znów zaczynają się uśmiechać” – mówi orionistka.
„Fastów to jest rewelacyjne miejsce, dla dzieci to jest jedna wielka atrakcja. Dzisiaj trochę pogoda się nam zepsuła, ale to żaden problem, bo dzieci skaczą sobie w sali zabaw, rysują. Po południu idziemy do kina. Wczoraj mieliśmy dzień sportowy i jeździły na koniach. Jest też mały ogród zoologiczny i one uwielbiają tam chodzić do owieczek i kaczek. Dzieci są bardzo szczęśliwe, takie wyluzowane. Rozrabiają oczywiście, ale się cieszymy, że rozrabiają, bo to jest właśnie dzieciństwo. Chciałyśmy też ewangelizację zrobić, żeby było też bardziej o Panu Bogu – mówi siostra Kamila. – Udaje nam się cokolwiek organizować dzięki temu, że dostajemy wsparcie. Potrzebna nam jest zawsze żywność, bo dożywiamy te dzieci. Miesięcznie ok. stu rodzin z dziećmi otrzymuje od nas pomoc. Tak się dobrze złożyło, że tuż przed tym obozem dziecięcym dostałyśmy kilka kartonów przyborów szkolnych. To po prostu Opatrzność Boża, bo teraz rysujemy, malujemy. Tak naprawdę jest potrzebne wszystko. Lekarze z Polski przyjechali i przywieźli nam odzież dziecięcą. Wszystko, co otrzymujemy trafia do ludzi. To, co jest przekazywane, jest zawsze bardzo potrzebne – czy to jest odzież, czy to są przybory szkolne, czy wsparcie w postaci finansowej, które pomaga organizować akcje dla dzieci. To wszystko jest bardzo cenne i dzięki temu możemy cokolwiek organizować.“
Siostra Kamila ma nadzieję, że dzięki hojnym sercom ofiarodawców orionistki będą nadal mogły wspierać potrzebujące matki i dzieci. „Organizujemy też półkolonie dla dzieci z wioski, w której jest nasz ośrodek. Liczymy, że przy wsparciu Caritas wkrótce zorganizujemy kolejny wakacyjny turnus” – mówi orionistka.
Wakacje to też czas ewangelizacji
Wsparcie na pomoc matkom i dzieciom na Ukrainie można przekazać:
Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Etykieta logowania społecznościowego
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.ZgodaPolityka prywatności
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS