A A+ A++

Przedstawiciele trzech organizacji walczących o poprawę ochrony zdrowia w Polsce wyraziły swoje poparcie dla działań Fundacji Edukacji Społecznej zmierzających do przyśpieszenia prac nad wdrożeniem dyrektywy UE zakazującej smakowych podgrzewaczy do tytoniu. Polska jest ostatnim krajem UE, który wciąż nie transponował unijnych przepisów do polskiego prawa.

Przedstawiciele Fundacji Chorób Mózgu, Koalicji na Rzecz Leczenia Astmy oraz Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w listach przesłanych do Prezeski Fundacji Edukacji Społecznej wyraziły poparcie apelu o jak najszybsze wdrożenie dyrektywy 2022/2100 z dnia 29 czerwca 2022 r., która dotyczy wprowadzenia zakazu sprzedaży smakowych podgrzewaczy do tytoniu. Zdaniem przedstawicieli tych organizacji, unijne przepisy mogą mieć realny wpływ na ograniczenie spożycia wyrobów tytoniowych w społeczeństwie, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia zdrowia publicznego.

Zmiany w DNA tradycyjnych palaczy i e-palaczy są bardzo podobne

Palenie groźne dla astmatyków i alergików

W pismach z poparciem apelu FES podkreślono, że tytoń i dym papierosowy stanowią istotne zagrożenie dla osób zmagających się z różnymi schorzeniami, zwłaszcza alergicznymi i neurologicznymi. W przypadku astmy palenie może prowadzić do wzrostu stężenia IgE i zwiększenia liczby napadów duszności, które mogą zagrażać życiu pacjentów. Około 20% astmatyków (lub nawet więcej) to palacze, a wskaźniki rzucenia palenia wśród tej populacji są bardzo niskie.

WHO wzywa kraje by traktować nowe wyroby nikotynowe na równi z papierosami
WHO wzywa kraje by traktować nowe wyroby nikotynowe na równi z papierosami

„Jako Towarzystwo bardzo dużą uwagę przywiązujemy także do szeroko rozumianej edukacji (lekarze, pacjenci i ich otoczenie), którą to realizujemy przy wykorzystaniu zdywersyfikowanych narzędzi. Warto podkreślić, że celem nadrzędnym wszystkich naszych działań jest ich efektywność mająca realne przełożenie na polepszanie jakości życia osób chorych. W związku z powyższym wyrażamy swoje głębokie poparcie dla inicjatywy Fundacji Edukacji Społecznej w apelowaniu do decydentów o przyśpieszenie prac nad implementacją dyrektywy 2022/2100, która może mieć realny wpływ na minimalizację spożycia wyrobów tytoniowych w społeczeństwie” – napisali we wspólnym liście prof. Marek Kulus, Przewodniczący Koalicji na rzecz Leczenia Astmy oraz Anna Ben Drissi, Dyrektor Zarządzająca Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Koordynatorka KnrLA.

WHO: Smakowe e-papierosy powinny być zakazane
WHO: Smakowe e-papierosy powinny być zakazane

Wyroby niebezpieczne dla chorób mózgu

„Doceniamy wszelkie inicjatywy mające na celu daleko idące podnoszenie zdrowa społecznego, dlatego pozytywnie przychylamy się do wystosowanej prośby o poparcie działań mających na celu jak najszybsze wdrożenie dyrektywy 2022/2100 z dnia 29 czerwca 2022 r. zmieniającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE w odniesieniu do wycofania niektórych zwolnień dotyczących podgrzewanych wyrobów tytoniowych. Wyrażamy swoje poparcie dla inicjatywy Fundacji Edukacji Społecznej w apelowaniu do decydentów o przyśpieszenie prac nad implementacją ww. dyrektywy” – napisał z kolei w liście do FES Wojciech Machajek, wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu.

Fundacja Edukacji Społecznej apeluje o sprawne wdrożenie dyrektywy zakazującej aromatyzowanych podgrzewaczy
Fundacja Edukacji Społecznej apeluje o sprawne wdrożenie dyrektywy zakazującej aromatyzowanych podgrzewaczy

– Cieszy nas, że uznane i poważane organizacje zajmujące się zdrowiem publicznych i opieką nad pacjentami dostrzegły nasz apel i wysiłek dotyczący ograniczenia palenia tytoniu w Polsce. Mamy nadzieję, że przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia nie będą zwlekać z przepisami, których celem będzie wdrożenie opóźnionej unijnej dyrektywy zakazującej smakowych podgrzewaczy tytoniu – komentuje prezeska Fundacji Edukacji Społecznej dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.

Kiedy zakaz sprzedaży smakowych podgrzewaczy do tytoniu?

Minister zdrowia: rozpoczynamy prace nad zmianami dotyczącymi jednorazowych e-papierosów
Minister zdrowia: rozpoczynamy prace nad zmianami dotyczącymi jednorazowych e-papierosów

Fundacja Edukacji Społecznej w lutym zaalarmowała Ministerstwo Zdrowia o narastającym problemie związanym z opóźnieniem Polski we wdrożeniu unijnej dyrektywy zakazującej sprzedaży smakowych nowatorskich wyrobów tytoniowych do podgrzewania. Wedle zapowiedzi zarówno Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny, jak i wiceministra Wojciecha Koniecznego w ministerstwie trwają prace nad ustawą zakazującą sprzedaży jednorazowych e-papierosów wraz z wdrożeniem przeterminowanej dyrektywy 2022/2100.

Aktualizacja: 27/03/2024 16:01
Autor: Ewa Bałdyga

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy Google nadużywał tajemnicy adwokackiej, by ukrywać swoje działania?
Następny artykułExaGrid zyskuje 5-gwiazdkową ocenę w Przewodniku po Programach Partnerskich CRN ® na 2024