Organizacje religijne, reprezentujące wszystkie Kościoły chrześcijańskie obecne w Europie oraz liczne instytucje działające na rzecz migrantów, takie jak Caritas, Wspólnota św. Idziego czy Jezuicka Służba Uchodźcom, podpisały wspólne oświadczenie w sprawie pomocy Ukraińcom. Proponują w nim nowy model zarządzania bieżącą sytuacją kryzysową oraz popierają tymczasowe przywileje dla uchodźców gwarantowane przez Komisję Europejską.
Chodzi o przyjętą 4 marca dyrektywę w sprawie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy, obowiązującą na terenie całej Unii Europejskiej. Jej celem jest zapewnienie uchodźcom szybkiej i skutecznej pomocy, w tym możliwości otrzymania zezwolenia na pobyt oraz dostępu do edukacji i rynku pracy w krajach unijnych. Dotyczy ona nie tylko obywateli Ukrainy, ale wszystkich uchodźców, którzy przybywają z terenów obecnie objętych wojną.
Według organizacji chrześcijańskich przyjęcie nowych przepisów jest krokiem w dobrym kierunku. „Trzeba jednak pamiętać, że działania nawet ogromnej liczby organizacji pomocowych i zaangażowanie tysięcy wolontariuszy, nie zastąpi niezbędnego wsparcia i koordynacji, jakie może zapewnić tylko państwo” – czytamy w oświadczeniu.
Sygnatariusze zwracają także uwagę, że samo przyjęcie dyrektywy, to stanowczo za mało, aby skutecznie pomóc Ukraińcom. Należy jeszcze zadbać o skuteczne wprowadzenie jej w życie, a więc dopilnować zapewnienia uchodźcom dostępu do zatrudnienia, w tym uznania ich kwalifikacji oraz zagwarantowania mieszkania, opieki zdrowotnej i dostępu do edukacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS