W apelu zwrócono uwagę, że ustawą z 13 grudnia 2016 r. do prawa o zgromadzeniach wprowadzono dwie szczególnie kontrowersyjne zmiany, które utrudniły obywatelom i obywatelkom RP możliwość korzystania z konstytucyjnie im gwarantowanej wolności zgromadzeń, a które wciąż stanowią część porządku prawnego Rzeczpospolitej.
Pierwszą z nich jest regulacja dotycząca zgromadzeń cyklicznych, która zdaniem sygnatariuszy apelu rażąco narusza wolność zgromadzeń. Zgromadzeniom określanym tym statusem przyznano bowiem pierwszeństwo przed innymi typami zgromadzeń. „Praktyka pokazała, że zgromadzenia cykliczne były wielokrotnie nadużywane przez władzę, która wykorzystywała je m.in. do organizowania publicznych comiesięcznych uroczystości, efektywnie uniemożliwiając odbywanie się w tym samym miejscu i czasie innych demonstracji” – podkreślono.
Druga kwestionowana regulacja przewiduje, że kontrmanifestacja nie może odbywać się w odległości mniejszej niż 100 m od zgromadzania. Zdaniem autorów apelu, stanowi to “rażące naruszenie prawa międzynarodowego, z którego wynika, że zgromadzenia organizowane w tym samym miejscu i czasie – w tym zgromadzenia spontaniczne i kontrdemonstracje – powinny odbywać się w zasięgu wzroku i słuchu ich uczestników”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS