Wolność sumienia i religii, a także prawo do korzystania przez każdego z pomocy religijnej tam, gdzie się znajduje, gwarantuje art. 53 Konstytucji RP.
Zdaniem Instytutu Ordo Iuris, w wielu polskich szpitalach nadal nadmiernie ograniczane jest prawo pacjenta do opieki duszpasterskiej, a zbyt daleko idące restrykcje naruszają właśnie ten przepis konstytucji. W poniedziałek organizacja umieściła na swojej stronie analizę prawną dotyczącą tej kwestii, a jej główne tezy przedstawiono w informacji prasowej.
“Do Instytutu Ordo Iuris nadal spływają zawiadomienia z całej Polski dotyczące utrudniania pacjentom możliwości skorzystania z opieki duszpasterskiej” – napisała fundacja, dodając, że pandemia wirusa SARS-CoV-2 stała się dla dyrekcji wielu placówek “przyczynkiem do podjęcia działań naruszających prawa pacjentów, w tym prawa do opieki duszpasterskiej”.
Jak wskazano, do niektórych szpitali kapelani mają zakaz wstępu “zgodnie z arbitralnymi postanowieniami dyrekcji”.
Zdaniem Ordo Iuris, takie zarządzenie władz placówek jest także niezgodne z art. 37 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który stanowi, że w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia lub zagrożenia życia, szpital jest obowiązany umożliwić pacjentowi kontakt z duchownym jego wyznania. “Szpital ma zatem obowiązek podjęcia aktywnych działań w celu stworzenia możliwości spotkania pacjenta z odpowiednią osobą duchowną” – wskazano.
“Instytut Ordo Iuris podejmuje działania interwencyjne w placówkach, których dotyczą napływające zgłoszenia. W zależności od okoliczności konkretnego przypadku, interwencje mogą ograniczyć się do udzielenia wyjaśnień o aktualnym stanie prawnym czy przygotowania zgłaszającej się osoby do rozmowy z dyrekcją placówki. Jeśli sytuacja tego wymaga, prawnicy Instytutu interweniują osobiście u dyrekcji szpitala, a nawet zapewniają nieodpłatną pomoc prawną poszkodowanemu. O naruszających prawo praktykach Instytut informuje Rzecznika Praw Pacjenta, który prowadzi własne postępowanie w sprawie” – czytamy w informacji prasowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS