Węgierski rząd skierował do Trybunału wniosek w sprawie rewizji orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczącego polityki azylowej Węgier. Sprawa stawiana jest w opinii publicznej w kontekście stosunku prawa unijnego do porządku krajowego.
Po skardze Komisji Europejskiej, TSUE w grudniu 2020 r. wydał wyrok przeciwko Węgrom. Stwierdził w nim, że przepisy azylowe naruszają prawo unijne. Według TSUE migranci są „bezprawne przetrzymywani” przez węgierskie władze w obozach przy granicy z Serbią, a deportacja „uchodźców” odbywa się bez poszanowania właściwych gwarancji.
Orban przegrał przed węgierskim TK
W związku z tym rząd Orbana przedłożył orzeczenie TSUE do kontroli węgierskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu. Ten orzekł w piątek, że „nie jest w stanie zakwestionować orzeczenia TSUE ani badać nadrzędności prawa UE”.
Podczas listopadowej wizyty w Budapeszcie Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders narzekał na politykę azylową rządu Orbana. Działania Budapesztu „niedopuszczalnymi”. Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie nieuwzględnienia orzeczenia europejskiego Trybunału. Węgry, podobnie jak Polska, nieustannie straszone są przez eurokrację sankcjami finansowymi.
Czytaj też:
Orban gorzko żegna Merkel. “Obrała drogę postchrześcijańską i postnarodową”Czytaj też:
Orban uderzył w uczelnię Sorosa. Interweniuje TSUE
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS