A A+ A++

Wicepremier Błaszczak powiedział w środę, że w związku z “niepokojącymi informacjami”, że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej zdecydował o podjęciu działań dla wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim “poprzez uszczelnienie tej granicy”.

Granica polsko-rosyjska – tymczasowa zapora na granicy

– W związku z tym już dziś rozpoczną się prace podjęte przez saperów, przez żołnierzy Wojska Polskiego w sprawie zbudowania tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim – powiedział Błaszczak.

Jak informuje PAP, Błaszczak dodał, że decyzja o tym, że zajmie się tym właśnie MON zapadła podczas posiedzenia Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych Rady Ministrów.

Szef MON oświadczył, że “zapora będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego, który to drut jest wykorzystywany przez wojsko na całym świecie”. 

Zapora na granicy z Rosją podobna do zapory na granicy z Białorusią 

Zaznaczył, że będzie to taka sama zapora jak na granicy polsko-białoruskiej, o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów, a “od polskiej strony będzie także postawione ogrodzenie, które ochroni zwierzęta”.

– Zależy nam na tym, żeby granica była szczelna, wykorzystujemy doświadczenia nabyte w zeszłym roku – powiedział szef MON nawiązując do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. – Nie ulega żadnej wątpliwości, że ta tymczasowa zapora spowodowała ochronę granicy polsko-białoruskiej, uniemożliwiła atak hybrydowy z terytorium białoruskiego, czy też znacząco ten atak spowolniła – stwierdził Mariusz Błaszczak.

Dlatego też – jak dodał – władze doszły do wniosku, że należy taką zaporę zbudować na granicy z obwodem kaliningradzkim.

Zapora elektroniczna – na czym polega?

Poinformował, że równolegle do budowy tymczasowej zapory, prowadzone będą prace związane z zainstalowaniem urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy z obwodem kaliningradzkim.

Szef MON dopytywany, ilu żołnierzy będzie pracowało na granicy oraz kiedy zapora będzie gotowa, odparł, że zaangażowana będzie taka liczba żołnierzy jaka będzie potrzebna, a prace rozpoczną się niezwłocznie. 

Nie stawiamy terminów końcowych; prace będą trwały szybko – zaznaczył. Dodał, że “granica musi być szczelna, żeby Polska była bezpieczna”.

Tymczasem szef MSWiA Mariusz Kamiński ocenił, również podczas konferencji prasowej, że do tej pory 200-kilometrowa granica z rosyjskim obwodem kaliningradzkim była “bardzo bezpieczna”.

– Dzisiaj rozpoczęły się prace inżynieryjne prowadzone przez wojska inżynieryjne. (…) Przystępujemy do realizacji zapory elektronicznej na całej granicy z Rosją – zapowiedział.

Jak informuje PAP, Kamiński  wyjaśnił, że do 15 listopada mają wpłynąć do Straży Granicznej oferty ze strony firm, które mają odpowiedni potencjał, żeby zbudować zaporę elektroniczną. 

– Po 15 listopada wyłonimy firmę, która jeszcze w tym roku rozpocznie prace nad budową zapory elektronicznej na całej granicy z okręgiem kaliningradzkim – mówił.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował natomiast, że w budżecie państwa na przyszły rok są “zabezpieczone środki w postaci 354 mln zł”.

Minister Kamiński zapewnił, że na razie nie będzie ograniczeń w dostępnie do strefy granicznej, tak jak było to w przypadku budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. 

– Ale jeśli będzie taka potrzeba, z pewnością skorzystamy z tych instrumentów prawnych, które daje nam ustawa o ochronie granicy – dodał.

Zapora na granicy z Rosją. Oburzenie wśród posłów opozycji

W związku z zapowiedzią budowy zapory na granicy z Rosją, poseł Dariusz Joński zapytany na środowej konferencji prasowej o jej budowę powiedział, że dobrze by było, gdyby minister przedstawił te informacje w Sejmie, a nie na konferencji prasowej.

– Dobrze by było, żeby parlament się nie dowiadywał z konferencji prasowej o budowie murów, tylko jednak tu, w Sejmie na komisji, albo chociażby na posiedzeniu Sejmu. Mam nadzieję, że pan minister wyjaśni te wszystkie informacje – powiedział Joński.

Natomiast poseł Paweł Sawicki z PSL stwierdził w środę w rozmowie z PAP, że jeśli chodzi o samą ochronę granicy, to można taką zaporę budować. 

Natomiast, czy to będzie jakakolwiek zapora przeciwko ewentualnemu atakowi Rosji, jeśli się na to zdecyduje w stronę Polski, to oczywiście nie – dodał.

Jak mówił, “jeśli, mamy sytuację niestabilną cały czas na Wschodzie i w relacjach z Rosją, to wiemy, że to przenikanie zielonych ludzików w 2014 roku przy braku jakiejkolwiek zapory na granicy Rosji z Ukrainą skutkowało inwazją w roku 2014 i wojna trwa do dzisiaj”. “Więc, jeśli z obwodu kaliningradzkiego może być zagrożenie i nasze służby oceniają, że takie jest, to trzeba coś zrobić, żeby ograniczyć je do minimum i w jakimś sensie zapora to ogranicza” – powiedział Sawicki.

– Jeśli słyszę, że ona będzie podobnie naszpikowana elektroniką i detektorami ruchu to wiadomo, że jakąś tam funkcję spełni – dodał.

Zapora elektroniczna na granicy z obwodem kaliningradzkim na prośbę Straży Granicznej

Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej Straży Granicznej przypomniała, że na granicy z Rosją powstanie zapora elektroniczna, czyli kolejny element systemu ochrony granicy wschodniej.

– Na naszą prośbę stanie tam też zapora tymczasowa z drutu ostrzowego. Ona już jest instalowana, częściowo przez żołnierzy – podkreśliła.

Funkcjonariuszka zaznaczyła, że w tej chwili na polsko-rosyjskiej granicy jest spokojnie i stabilnie.

– W ubiegłym miesiącu nie było żadnego nielegalnego przekroczenia tej granicy. Nie skierowaliśmy tam dodatkowych sił i środków ponieważ nie ma takiej potrzeby. Patrole odbywają się tak jak dotychczas – powiedziała.

Szczepańska zaznaczyła, że formacja nadal koncentruje się na granicy z Białorusią i monitoruje sytuację. 

W razie potrzeby, będziemy reagować – dodała. – Wojna hybrydowa na granicy z Białorusią trwa. Jesteśmy  przygotowani na każdy scenariusz – powiedziała funkcjonariuszka SG.

Na granicy z Białorusią zapora elektroniczna, na którą składają się m.in. kamery i czujniki ruchu, już jest instalowana. Latem ukończona tam została stała zapora fizyczna, czyli pięciometrowy stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDHS engaged in treasonous collusion with Twitter and Facebook to censor Americans, bombshell report reveals
Następny artykułMusk wastes no time, fires top Twitter execs most responsible for banning conservatives