A A+ A++
Oprocentowanie obligacji detalicznych w górę. Resort finansów zapowiedział zmiany
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie obligacji detalicznych, które będą sprzedawane w lipcu – podał resort finansów w piątkowym komunikacie.

„W lipcu wyższe o 0,75 pp. będzie oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich. Podnosimy również oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. Chcemy zachęcić naszych klientów do długoterminowego oszczędzania z obligacjami skarbowymi” – powiedział cytowany w piątkowym komunikacie Ministerstwa Finansów wiceminister finansów Sebastian Skuza.

MF podało, że w lipcu oprocentowanie rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6 proc. a dwuletnich o zmiennej stopie – 6,25 proc. Oprocentowanie tych papierów zależy od wysokości głównej stopy NBP, stopy referencyjnej. W przypadku obligacji jednorocznych oprocentowanie jest równe stopie referencyjnej, a w przy obligacjach dwuletnich jest równie sumie stopy referencyjnej i marży w wysokości 0,25 proc.

„Lipiec jest drugim miesiącem sprzedaży nowych instrumentów, które wprowadziliśmy do stałej oferty w ubiegłym miesiącu. Roczna i dwuletnia obligacja mają oprocentowanie zmienne, które podąża za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Konstrukcja oprocentowania, które od pierwszego miesiąca wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży powoduje, że posiadacze obligacji co miesiąc otrzymują odsetki w atrakcyjnej wysokości” – powiedział wiceminister Skuza.

MF w lipcu podnosi również oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. W pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie będzie wynosić 6 proc. w przypadku papierów trzyletnich, 6 proc. dla papierów 4-letnich oraz 6,25 proc. dla obligacji 10-letnich.

„Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.” – podało MF w komunikacie.

Resort poinformował także, że 6- i 12-letnie obligacje rodzinne, przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”, oprocentowane będą na odpowiednio 6,2 proc. i 6,5 proc. w pierwszym roku. Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży wynoszącej 1,5 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRajd Rowerowy dla Zuzi
Następny artykułJoanna Kulig musiała ratować swoje małżeństwo. Trwa już od 13 lat