A A+ A++

Liczba wyświetleń: 179

Naukowcy z Wydziału Lekarskiego i Chirurgii Katolickiego Uniwersytetu w Rzymie oraz Fundacji Polikliniki Uniwersyteckiej A. Gemelli IRCCS dokonali przełomowego odkrycia w dziedzinie neurologii, opracowując białko, które może znacząco poprawić funkcję pamięci. Badanie to, opublikowane w czasopiśmie „Science Advances”, może mieć poważne implikacje dla zrozumienia funkcji pamięci oraz opracowania innowacyjnych rozwiązań w leczeniu chorób neuropsychiatrycznych, takich jak demencja.

Kierujący badaniem profesor Claudio Grassi, specjalista w dziedzinie fizjologii i neurologii, zwrócił uwagę na złożony proces tworzenia pamięci w mózgu. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa modyfikacja cząsteczki LIMK1, białka naturalnie aktywnego w mózgu, które jest odpowiedzialne za zmiany strukturalne w neuronach, w tym za powstawanie procesów dendrytycznych. Te zmiany usprawniają przekazywanie informacji w sieciach neuronowych, co ma istotne znaczenie dla procesów uczenia się i zapamiętywania.

Badacze, wykorzystując innowacyjne połączenie genetyki i chemii, dodali do białka LIMK1 „przełącznik molekularny”, aktywowany przez rapamycynę. Rapamycyna, znana ze swoich korzystnych efektów przeciwstarzeniowych na mózg, w tym działania na przedłużanie życia i poprawę funkcji poznawczych, została wybrana jako kluczowy element tej strategii. Regulując aktywność LIMK1 za pomocą rapamycyny, naukowcy zdołali stymulować plastyczność synaptyczną i poprawić funkcję pamięci.

Christian Ripoli, adiunkt fizjologii na Uniwersytecie Katolickim i pierwszy autor badania, podkreśla znaczenie zastosowania rapamycyny w modelach przedklinicznych, co stanowi klucz do tej innowacyjnej strategii „chemogenetycznej”.

Finansowanie badania zapewnili: włoskie Ministerstwo Edukacji, Uniwersytetów i Badań Naukowych, Fundacja Amerykańskiego Stowarzyszenia Alzheimera oraz włoskie Ministerstwo Zdrowia, co świadczy o znaczeniu tego projektu w skali globalnej.

Podsumowując, to przełomowe badanie otwiera nowe możliwości w dziedzinie poprawy pamięci i opracowania metod leczenia chorób neuropsychiatrycznych. Zrozumienie roli LIMK1 i jego wpływu na plastyczność synaptyczną może prowadzić do badań nad potencjalnymi metodami leczenia ukierunkowanymi na to białko, co stanowi obiecującą perspektywę w walce z chorobami takimi jak demencja.

Ilustracja: geralt (CC0)
Na podstawie: DOI.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Choroba Alzheimera, Pamięć

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSOK: Kulturalna piguła na jesienne chandry
Następny artykułUczestniczka “Rolnik szuka żony” znów jest singielką. “To był najcięższy rok w moim życiu”